mikołajowe ubranka dla koziołków

Poznań: Koziołki mają już świąteczne ubranka! Z nowym dodatkiem

Poznańskie koziołki w parku Chopina zostały dziś uroczyście przystrojone w odświętne, “mikołajowe” szaty. To już siedemnasty raz strażnicy zakładają świąteczne ubranka na rzeźbę.

– Aż trudno uwierzyć, że osiemnaście lat temu po raz pierwszy koziołki zostały po raz pierwszy ubrane w odświętne szaty przez dzieci z pobliskiej szkoły – śmieje się Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Poznaniu.

Pomysł dzieci bardzo się spodobał strażnikom miejskim, którzy objęli akcję patronatem – a przede wszystkim ufundowali koziołkom piękne, ciepłe kubraczki. Siedemnaście lat temu po raz pierwszy dzieci założyły koziołkom właśnie te kubraczki.
– Od tego co roku spotykamy się tutaj z dziećmi z wybranego przedszkola bądź szkoły podstawowej – opowiada Przemysław Piwecki. – Ten rok jest wyjątkowy, bo wiadomo, nie można było dziś zaprosić dzieci, ale jest przekaz internetowy, także zapraszamy do internetu. A po zakończonym ubieraniu udajemy się do dzieci, które w tym roku nie mogły w tym uczestniczyć i przekażemy im symboliczne nasze bombki od straży miejskiej i odblaski do ubierania bardzo ładnych choinek odblaskowych…

Kubraczki pod okiem kamer zakładały dziś strażniczki z zespołu profilaktyki, Agnieszka Stępniak i Monika Szałamacha. Szło im bardzo sprawnie, choć ubranka wcale nie są takie łatwe do założenia. No i w tym roku mają nowy dodatek: poza kubraczkami i osłonkami na różki mają też maseczki, gustownie ozdobione czerwonymi kokardkami, żeby harmonizowały z resztą stroju.

Zakładane dziś kubraczki są trzecie z kolei. Koziołki stoją na świeżym powietrzu, więc ubrankom pogoda daje się zazwyczaj we znaki i co jakiś czas trzeba szyć nowe. Był też jeden taki rok, kiedy ubranka zostały całkowicie zniszczone przez wandali. Strażnicy dbają o to, żeby zawsze były starannie wykonane i wytrzymały kaprysy pogody co najmniej do Nowego Roku, sprawiając radość wszystkim dzieciom. Dorosłym oczywiście też…

el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze