Poznań: Kontrole jakości spalin, czyli mandatem w trucicieli

samochód policyjny do badania jakości spalin fot. UMP
Prawie 100 mandatów i ponad 30 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych – to efekt sierpniowych kontroli jakości spalin na poznańskich ulicach z użyciem samochodu Ekipy Techniki Drogowej i Ekologii.

Pojazd został przekazany funkcjonariuszom z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji. W czerwcu ubiegłego roku wyjechał na ulice łapać trucicieli.

Samochód, oprócz tradycyjnego sprzętu policyjnego, zaopatrzony jest w specjalistyczne urządzenia, m.in. dymomierz i analizator spalin, które pozwalają sprawdzić czy auta (zarówno z silnikami diesla, jak i benzynowymi) nie emitują zbyt wielu szkodliwych spalin. Auto wyposażone jest również w część biurową. Do dyspozycji policjantów są np. siedzenia i robocze stoliki, umożliwiające bieżące wypełnianie i weryfikowanie dokumentów, a także mała szafka, w której można przechować druki.

Specjalistyczny pojazd spełnia swoją rolę. Do tej pory (dane na koniec sierpnia) poznańscy policjanci skontrolowali z jego pomocą 2795 pojazdów, w 737 przypadkach zatrzymali dowód rejestracyjny. Spora liczba, bo aż 1309 kierowców została ukarana mandatami, kolejne 260 otrzymało pouczenia.

Tylko w sierpniu policjanci skontrolowali 218 pojazdów. Wystawiono 99 mandatów i 3 pouczenia. Zatrzymano 31 dowodów rejestracyjnych. Do sądu skierowano 4 wnioski o ukaranie.

Miasto dofinansowało zakup samochodu kwotą 150 tys. zł, drugie tyle dołożyła Komenda Główna Policji.

UMP, el