Poznań: Koniec piekła kobiet – apeluje Lewica

Lewica SLD
Lewica jest kobietą! Tego zdania są Robert Biedroń z Wiosny, Włodzimierz Czarzasty z SLD i Adrian Zandberg z Razem, którzy dziś w Poznaniu prowadzili spotkanie wyborcze Lewicy. I rzeczywiście mowa była głównie o kobietach.

– Kobiety przeżywają w Polsce piekło zgotowane im przez polityków i księży. Dziś lewica musi twardo powiedzieć: koniec piekła kobiet – mówił Robert Biedroń. I zwracał uwagę na rozwiązania prawne, jakie obowiązują w Polsce wobec kobiet, które nie przystają ani do XXI wieku, ani do demokracji i prawa jednostki do wolności. Jego zdaniem kobiety i popierający je mężczyźni muszą wyjść na ulice i walczyć o swoje prawa, bo to nie żaden ojciec Rydzyk ani prezes z kotem nie powinni o nich decydować.

Robertowi Biedroniowi chodziło tu głównie o prawo o decydowaniu o własnym ciele, czyli prawo do aborcji, brak dyskryminacji w pracy i pensje tej wysokości co mężczyźni, a także skuteczne mechanizmy walki z przemocą domową. Robert Biedroń zapewnia, że wie, o czym mówi – doskonale zna mechanizmy przemocy domowej, wie też, jak to jest należeć do mniejszości, i to tej gorszej mniejszości.
– Polska jest kobietą, demokracja jest kobietą, lewica jest kobietą – podsumował przy entuzjastycznych brawach widzów.

Włodzimierz Czarzasty krytykował obecny rząd nazywając ich politykę socjalną nie pomocą, a rozdawnictwem. Twierdził, że nie chodzi o pomoc, bo wtedy zostałyby podjęte zupełnie inne działania, zgodnie z zasadą „nie dawaj ryby, ale daj wędkę”, ale o zdobycie głosów przed wyborami. Natomiast Lewica nie zamierza uprawiać rozdawnictwa, choć często się porównuje obie partie, jeśli chodzi o podejście do pomocy socjalnej. Ale to, co obecnie uprawia PiS na dłuższą metę da tylko dziurę w budżecie i miliony ludzi przyzwyczajonych do tego, że nie trzeba pracować, bo państwo da. Lewica ma program zakładający wprowadzenie systemowych zmian, które w efekcie dadzą wyższy poziom życia wszystkich Polaków. A przede wszystkim poprawią życie kobiet. Bo państwo powinno służyć obywatelkom i obywatelom.

Wśród postulatów Lewicy dla kobiet  jest prawo do legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży, powszechny dostęp do tabletek wczesnoporonnych, także dla młodych dziewcząt, edukacja seksualna w szkołach i refundacja zabiegów in vitro. Wśród postulatów pozamedycznych jest wprowadzenie parytetu płci we władzach publicznych. Liderzy Lewicy mają nadzieję, że te postulaty poprą politycy KO i PSL.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: