Piotr Wawrzyniak, Dariusz Szyndler, Jacek Olszewski i Robert Mędlewski, Konfederacja

Poznań: Konfederacja wspiera przedsiębiorców

Najwyższa pora – skomentowali decyzję przedsiębiorców ponownie otwierających działalność politycy Konfederacji. I przypomnieli, że od początku byli przeciwni zamrażaniu gospodarki w przypadkowy sposób.

– Ludzie jeszcze mieli oszczędności i wierzyli, że przetrwają ten trudny czas – mówił Jacek Olszewski z Korony. – Przedsiębiorcy mają zadłużenia, leasingi, a rząd się bawi z nimi w ciuciubabkę, raz otwiera pewne sektory, raz zamyka, podejmuje irracjonalne decyzje i ludzie to wiedzą. I tracą cierpliwość. Rząd Mateusza Morawieckiego tak naprawdę oszukał Polaków: dawno Polska powinna być w żółtej, a niektóre gminy nawet w zielonej strefie. Data 17 stycznia miała być takim momentem przełomowym. Mieliśmy się otworzyć, a rząd serwuje nam kolejne obostrzenia, bezprawnie zresztą, a przedsiębiorcy to widzą. To głównie rząd jest tu przeszkodą.

I nie chodzi tylko o pandemię. Mecenas Dariusz Szyndler z Korony przypomniał sprawę zmian w kodeksie wykroczeń dotyczących mandatów. Teraz obywatel może odmówić przyjęcia mandatu i sprawa wtedy jest przekazywana przez policję do sądu. Po zmianach obywatel nie będzie miał tego prawa i mandat będzie obligatoryjny.
– To początek bardzo niebezpiecznej drogi, dlatego już w tym momencie zwracamy na to uwagę – powiedział.
Oczywiście sprawę nadal będzie można oddać do sądu – ale będzie to już musiał zrobić sam zainteresowany. W dodatku sprawa będzie się musiała odbywać w sądzie właściwym do miejsca wystawienia mandatu – czyli jeśli mandat został wręczony poznaniakowi na przykład podczas wakacyjnego wyjazdu do Krakowa, to właściwym sądem do rozpatrzenia sprawy będzie sąd w Krakowie. Co dla poznaniaka oznacza konieczność stawiania się na rozprawy ponad 500 km od domu.
– Rozmawiałem ze znajomymi, którzy od razu mówią: panie mecenasie, nie będę się włóczył po sądach. Zapłacę ten mandat i będę miał święty spokój – mówił Dariusz Szyndler. – I o to tu chodzi. O ordynarny fiskalizm. Autorzy tego projektu zakładają, chyba nie bez racji, że wiele osób będzie wolało zapłacić te mandaty i nie będzie się odwoływało.

Zdaniem mecenasa te zmiany mogą być też zachętą do korupcji – osoba ukarana mandatem w wysokości 500 zł, gdy ma do wyboru sprawę w Krakowie, będzie próbowała się “dogadać” z funkcjonariuszem. On sam wierzy w uczciwość funkcjonariuszy – ale tworzenie takich mechanizmów w prawie na pewno nie będzie im ułatwiać pracy.

Mecenas Piotr Wawrzyniak z Ruchu Narodowego z kolei zwrócił uwagę na to, że ograniczenia wprowadzane przez rząd są w zasadzie bezprawne, czego dowodzą coraz liczniejsze wyroki sądu, jak choćby wyrok WSA w Opolu. Przypomnijmy, że sąd rozpatrywał odwołanie przedsiębiorcy ukaranego mandatem przez sanepid za prowadzenie działalności gospodarczej w czasie pierwszego lockdownu. Sąd uchylił mandat wskazując, że wszelkie wprowadzone obostrzenia są niekonstytucyjne, wbrew prawu i mogą być wprowadzone wyłącznie po wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej, którego nasz rząd nie wprowadził.

– Tylko wczoraj w Warszawie sąd w 6 przypadkach uchylił nałożone na obywateli kary za naruszenie obostrzeń, jak zakrywanie ust czy przemieszczanie się – podkreślił Piotr Wawrzyniak. – Wszystko jest przez sądy uchylane. To pokazuje, jak w Polsce Prawo i Sprawiedliwość tworzy prawo: na kolanie, pod aktualne potrzeby rządu.
– To nie przedsiębiorcy łamią prawo – dodał Robert Mędlewski z KORWiN. – Oni pokazują, jak to prawo powinno wyglądać. To rząd jest rebeliantem.

Zarzutów jest poza wymienionymi jeszcze cała masa: od tarczy antykryzysowej, z której bardzo wielu przedsiębiorców pomocy nie dostaje, wielu też odniosło straty w czasie pandemii, ale nie sa w tarczy ujęci, więc pomoc im się nie należy. Tworzenie Narodowego Holdingu Hotelowego – z takim pomysłem wyszedł ostatnio rząd – który miałby przejmować upadające hotele, to z kolei czysty socjalizm.
– My jako Konfederacja będziemy pomagać przedsiębiorcom – zapewnił Mędlewski. – Znamy przedsiębiorców, lokale działające w podziemiu i będziemy ich wspierać, pomagać im nawet za darmo.

0 0 votes
Oceń artykuł
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze