Poznań: Komunikacja za darmo z okazji Dnia bez Samochodu. Ale nie dla wszystkich

fot. Sławek Wąchała

Była już gra miejska „Mobiliada” oraz Park(ing) Day na ulicy Słowackiego, a 22 września właściciele aut będą mogli jeździć za darmo miejską komunikacją. W Poznaniu trwa Europejski Tydzień Mobilności 2022.

W tym roku Europejski Tydzień Mobilności odbywa się pod hasłem mającym szczególne znaczenie dla Poznania: „Lepsze połączenia”. Aczkolwiek obecnie w stolicy Wielkopolski w ogóle z jakimikolwiek połączeniami jest dość trudno – to idei lepszych połączeń były poświęcone dotychczasowe imprezy Europejskiego Tygodnia Mobilności.

Dotąd odbyły się dwie, obie 17 września: gra miejska „Mobiliada” i Park(ing) Day na ulicy Słowackiego. Obie cieszyły się dużym zainteresowaniem. W „Mobiliadzie” trzeba było wykazać się znajomością miejskiej komunikacji, a także ścieżek rowerowych i ulic, po których można pospacerować. W Park(ing) Day to piesi opanowali ulicę Słowackiego, korzystając z wielu atrakcji. mieli do wyboru warsztaty z książką dla dzieci, warsztaty „drugie życie rzeczy”, animacje plastyczne, budowanie z klocków LEGO, wycieczki rikszą, pokazy rowerów cargo i tor przeszkód. Były także przysmaki z lokalnych piekarni i restauracji, koncerty zespołów Stanislas Pav i Przyjaciele oraz Domsun i występ Teatru Cortiqué.

„Kulminacyjnym punktem będzie Dzień bez Samochodu” – informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu. – „W czwartek, 22 września, każdy będzie mógł podróżować na liniach ZTM Poznań bezpłatnie. Warunkiem będzie okazanie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu (jeden dowód – jedna osoba). Celem akcji jest promocja ekologii, bezpieczeństwa i zrównoważonej mobilności. Od 21 lat tysiące instytucji, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych i miast bierze udział w Europejskim Tygodniu Mobilności (ETM), zachęcając do zmiany przyzwyczajeń mieszkańców”.

Wspólnie z Poznaniem zrównoważony transport będzie promować także samorząd Województwa Wielkopolskiego. 22 września z okazji Dnia bez Samochodu na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego auta będzie można podróżować pociągami Kolei Wielkopolskich oraz POLREGIO i przesiąść się na transport ZTM. Uwaga! Akcja obowiązuje tylko w granicach województwa. Jeśli ktoś jedzie dalej – będzie musiał dopłacić.

Z okazji Dnia bez Samochodu, jak zapowiada firma Nextbike, operator Poznańskiego Roweru Miejskiego, każdy użytkownik PRM będzie mógł wypożyczyć go przez godzinę za darmo. Promocja będzie dotyczyła wszystkich użytkowników PRM – zarówno posiadaczy biletów okresowych na karcie PEKA, jak i tych, którzy takiego biletu w momencie wypożyczania roweru nie mają.

Ponadto przez cały ETM 2022, pracownicy Strefy Płatnego Parkowania Zarządu Dróg Miejskich będą wkładać za wycieraczki samochodów zaparkowanych w strefie ulotki, zachęcające kierowców do skorzystania z możliwości darmowych przejazdów na liniach ZTM na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu w dniu 22 września. To wspólna akcja Zarządu Transportu Miejskiego i Zarządu Dróg Miejskich, mająca na celu zachęcenie zmotoryzowanych do podróży transportem publicznym.