smog

Poznań: Kolejny dzień zakazu używania kominków i pieców!

W Poznaniu nadal mamy bardzo złą jakość powietrza i środa jest kolejnym dniem obowiązywania zakazu palenia w piecach i kominkach w tych domach, które posiadają inne, ekologiczne źródło ciepła.

W Poznaniu według aplikacji Airly.pl, poziom pyłów PM 2.5 wynosi 68 μg/m sześć., co stanowi 272 proc. dobowej normy, a poziom pyłów PM 10
wynosi 93 μg/m sześć., co z kolei stanowi 185 proc. dobowej normy. Natomiast według “Atmosfery dla Poznania” poziom pyłów PM10 wynosi 88 μg/m sześć, i ten poziom, choć niższy, także jest znacznym przekroczeniem norm. Co gorsza, według prognoz “Atmosfery dla Poznania” najbliższe dwa dni zapowiadają się jeszcze gorzej, jeśli chodzi o poziom pyłów: 4 lutego ma on wynieść 95, a 5 lutego – aż 108 μg/m sześć.

Jak informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego UMP, “z uwagi na przekroczenie wczoraj (tj. 03.02) wartości 50 µg/m sześć. stężeń pyłów drobnych PM10 oraz prognozowanie utrzymania się tego przekroczenia, wprowadza się dzisiaj, na obszarze Poznania zakaz stosowania kominków opalanych drewnem, pieców kaflowych lub typu “koza” oraz kotłów węglowych nie spełniających wymagań Ekoprojektu dla posiadających drugi sposób ogrzewania z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazowe, elektryczne bądź inne spełniające wymagania Ekoprojektu”.

Przypomnijmy, że głównym źródłem emisji pyłów drobnych PM10 w miastach jest spalanie paliw stałych (węgla i drewna) w kominkach, piecach kaflowych także typu “koza” oraz w kotłach węglowych. Na to nakładają się wyjątkowo niekorzystne warunki meteorologiczne, które uniemożliwiają odpływ zanieczyszczeń znad miasta.

Podstawę prawną do wydania zakazu stanowi uchwała “antysmogowa” Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 18.12.2017 r., nr XXXIX/942/17, w sprawie wprowadzania na obszarze miasta Poznania ograniczeń lub zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

3 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze