Poznań: Kolejne wraki zniknęły z ulic. Tym razem na Nowym Mieście

usunięty wrak fot. SMMP

Usunięte wraki szpecące okolicę i zwolnione miejsca parkingowe. To efekt pracy strażników rejonowych z Nowego Miasta, którzy doprowadzili do usunięcia ośmiu wraków z ulic dzielnicy. Od początku kwietnia usunięto już 88 wraków w Poznaniu.

Dzięki pracy strażników udało się zwolnić miejsca postojowe z ulic Orlej, św. Michała, Mogileńskiej, św. Rocha, Sandomierskiej, Borowikowej oraz osiedli Oświecenia i Czecha. Wraki to spory problem w Poznaniu, zwłaszcza że usunięcie ich z ulicy czy parkingu wcale nie jest łatwe i szybkie.

– Wszystko zaczyna się od oceny stanu pojazdu pod kątem zakwalifikowania go jako wrak – wyjaśniają strażnicy miejscy. -. Definicja wraka wynika z dyspozycji art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym, a ustawodawca nie jest w tym temacie precyzyjny, dlatego strażnicy najczęściej kierują się wyglądem zewnętrznym pojazdu i okresem zajmowania danego miejsca przez samochód. Następnie ustalany jest właściciel pojazdu i tutaj pomocni okazują się okoliczni mieszkańcy, ale zwykle wykorzystuje się dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Gdy jest on ustalony, zostaje zobowiązany do usunięcia samochodu poprzez przekazanie go do stacji demontażu pojazdów. Zdarza się jednak, że informacje w systemie nie są aktualne i nie jest możliwe ustalenie obecnego właściciela pojazdu. W takiej sytuacji, na pisemny wniosek zarządcy drogi, strażnik zleca odholowanie pojazdu na parking strzeżony, ale tylko gdy samochód stoi w pasie drogi. W innym przypadku jest to niemożliwe, bo nie obowiązują wtedy przepisy prawa o ruchu drogowym.

Od początku roku do końca kwietnia strażnicy miejscy wydali 88 dyspozycji odholowania aut, które od dłuższego czasu nie były używane lub zostały porzucone. Natomiast dzięki pracy i współpracy ze strony ustalonych wcześniej właścicieli 236 aut zostało usuniętych przez ich posiadaczy.

Porzucone pojazdy można zgłaszać telefonicznie do straży miejskiej (986), mailem na sm@um.poznan.pl lub poprzez formularz na stronie internetowej.

Podziel się: