plac Kolegiacki 2 fot. UMP

Poznań: Kolejne odkrycia archeologów na placu Kolegiackim

Przebudowa placu trwa, trwa też praca archeologów w tym miejscu, którzy co rusz dokonują nowych, ciekawych odkryć. Co znaleziono do tej pory?

W czasie prac archeologicznych na placu Kolegiackim znaleziono szczątki prawie czterech tysięcy osób, pochowanych w kryptach Kolegiaty, na okolicznych cmentarzach i w mogiłach zbiorowych, które trzeba było ekshumować. W sumie archeolodzy zidentyfikowali 15 warstw pochówków!

Odkryto 17,5 tysiąca zabytków pochodzących z różnych wieków aż od jedenastego stulecia – wśród nich około 5 tysięcy monet, w tym dwie złote oraz 70 karawak, czyli krzyży cholerycznych, z dwiema poprzecznymi belkami, które miały chronić osoby je noszące przed epidemiami i zarazami. To największy dotąd odnaleziony zbiór karawak w Polsce.

– Nie ma drugiego takiego miejsca w Poznaniu – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Kilkanaście tysięcy zabytków znalezionych podczas prac archeologicznych oraz tak wielka liczba osób pochowanych na placu Kolegiackim pokazuje, że te badania były i są potrzebne. W przyszłości plac będzie bowiem nie tylko miejscem spotkań, ale także miejscem, gdzie poznać będzie można historię Poznania od czasów lokacji miasta. Z pewnością wiele osób będzie zaskoczonych tym, co odkryli archeolodzy i tym, co pozostało po Kolegiacie. Obecnie widać już duże zmiany na płycie placu, między innymi kilkanaście posadzonych platanów i zagospodarowany skwer, gdzie wrócą koziołki, ale sporo dzieje się również pod ziemią. Ostateczny efekt będzie można podziwiać za kilka miesięcy.

Zrealizowano już około 90 proc. instalacji infrastruktury wodno-kanalizacyjnej powierzchni placu wraz z systemem nawadniającym. Posadzono drzewa i większość roślin niskich oraz wykonano dolne warstwy nawierzchni prawie na całej powierzchni placu. W obrębie tzw. Ogrodu Sztuk – skweru przed plebanią – trwa wykonywanie nawierzchni chodników z kostki kamiennej. W zabezpieczonym ścianką szczelną oraz tymczasowym zadaszeniem wykopie pod projektowany podziemny budynek techniczny wykonano zabezpieczenie części murów kościoła przeznaczonych do ekspozycji oraz tych, które pozostaną w obrębie pomieszczeń technicznych.

– Prace archeologiczne wydają się nie mieć końca, ale każdy dzień obfituje w nowe odkrycia – wyjaśnia Katarzyna Parysek, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. – Postęp robót konstrukcyjnych budynku jest więc mocno ograniczony. Rozpoczęto układanie instalacji wewnętrznych i wykonano częściowo płytę denną budynku.

Bardzo duża liczba odkrywanych pochówków, a także fragmentów zabytkowych murów dawnej kolegiaty wymagała ogromnego nakładu pracy ze strony archeologów i pochłonęła mnóstwo czasu. Kolizje zabytków z projektem przebudowy placu powodują wiele trudności, zwłaszcza w ukształtowaniu podziemnych pomieszczeń technicznych. Te, przygotowywane są na potrzeby umiejscowienia urządzeń niezbędnych do właściwego funkcjonowania infrastruktury placu, działania fontanny oraz klimatyzowania ekspozycji. Z uwagi, że jest to teren pod opieką konserwatorską, a jednocześnie obszar pomnika historii, wszystkie elementy architektury muszą zostać zachowane.

Na powierzchni placu w najbliższym czasie rozpocznie się układanie nawierzchni z kostki w części północnej placu oraz pomiędzy ul. Za Bramką i Wodną. Dalsze prace w budynku technicznym uzależnione są od postępu aktualnie prowadzonych badań archeologicznych.

Przebudowa pl. Kolegiackiego ruszyła w kwietniu ubiegłego roku, zgodnie z planem ma zakończyć się do końca 2020 r. Po zakończeniu inwestycji plac będzie przestrzenią o nowym wymiarze. Stanie się placem publicznym i strefą ruchu pieszego. Przybędzie tam zieleni (posadzonych już jest m.in. kilkanaście drzew) i małej architektury. Pojawi się też fontanna. Kamienny parawan, po którym spływać będzie woda, zostanie podświetlony – tak jak fasady okolicznych budynków i rosnące na placu drzewa. Dobrą widoczność w całej przestrzeni zapewnią minimalistyczne słupy oświetleniowe.

Głównym elementem identyfikującym plac będzie Zegar Historii, symbolicznie przedstawiający dzieje Kolegiaty św. Marii Magdaleny. Burzliwe dzieje kościoła symbolizować ma wyrastający z podziemi pylon z polerowanej stali, którego poszczególne części pokażą kolejne fazy rozwoju i upadku Kolegiaty. Zegar Historii stojący w centralnym miejscu placu z jednej strony będzie spinał przestrzeń, a z drugiej – symbolicznie ją dzielił na część rekreacyjną z fontanną, wysoką zielenią i miejscami do odpoczynku oraz część historyczno-edukacyjną.

Przestrzeń została zaprojektowana tak, aby zaprosić na nią restauratorów z ogródkami gastronomicznymi. Plac będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami i pozbawiony barier architektonicznych. Mozaikowa nawierzchnia z granitowej kostki będzie odpowiednio wyprofilowana, antypoślizgowa i nastrojowo podświetlona.

UMP, el

1 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze