Poznań: Kolejki do punktów pobrań wymazów na obecność koronawirusa

szpital laboratorium 1 fot. pixabay
Trzy godziny czekania z gorączką i fatalnym samopoczuciem – tak opisuje swoje doświadczenie pani Maria, jedna z naszych Użytkowniczek, w punkcie pobrania wymazów do testu na koronawirusa w szpitalu MSWiA w Poznaniu. NFZ radzi, by przed badaniem zadzwonić do punktu i sprawdzić, czy nie ma kolejki.

Punkty pobrań to miejsca, do których zgłaszają się pacjenci chcący skorzystać z badania w kierunku zakażenia Sars-Cov-2. Na miejscu pobierany jest od pacjentów materiał biologiczny, który potem trafia do laboratorium. Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za testy osób, którym badanie zlecił lekarz oraz wyjeżdżających do sanatorium.

W każdym powiecie naszego regionu działa co najmniej jeden punkt pobrań wymazów – informuje NFZ. W Poznaniu jest ich aż 7, a w całym województwie 38. Nie powinno więc być problemu z dostępem do badania, jednak zawsze warto najpierw się upewnić.

– Przed udaniem się do punktu pobrań warto sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy punkt, w jakich godzinach jest otwarty, gdyż liczba nowo otwartych punktów codziennie się zwiększa – radzi Marta Żbikowska-Cieśla, rzeczniczka prasowa wielkopolskiego oddziału NFZ. – Dzięki temu możemy uniknąć oczekiwania w kolejce na pobranie wymazu. Przed udaniem się do takiego punktu, warto też zadzwonić i zapytać, o której godzinie najlepiej przyjechać, by nie czekać w kolejce. Niektóre punkty pobrań są bowiem bardziej oblegane od innych. W samym Poznaniu trzy punkty czynne są do późnych godzin popołudniowych, niektóre natomiast otwierane są rano. W zależności od potrzeb można wybrać punkt, którego lokalizacja i godziny otwarcia najbardziej odpowiadają pacjentowi.

Lista punktów pobrań w Wielkopolsce z adresami, numerami telefonów oraz godzinami otwarcia – dostępna jest na stronie internetowej NFZ.

W przypadku jakichkolwiek zgłaszanych problemów, oddziały wojewódzkie NFZ podejmują natychmiastową reakcję, by w pełni zabezpieczyć dostęp do punktów pobrań, szczególnie w tych
miejscach, gdzie występuje wzrost zachorowań.

NFZ, el

Podziel się: