Poznań: Kolejka Parkowa Maltanka wraca na tory!

Dni Pary Maltanka Borsig Bn2t fot. Sławek Wąchała

Sezon 2022 rozpocznie się 22 kwietnia, ale będzie wyglądał inaczej niż dotychczas. W poniedziałki i wtorki kolejka będzie nieczynna, jedynie w lipcu i sierpniu będzie kursować we wszystkie dni tygodnia. Zmienia się też ceny biletów.

Jak przypomina MPK Poznań, Maltanka to jedna z ostatnich w Polsce kolei wąskotorowych o szerokości toru 600 mm i przejażdżka nią jest ogromną frajdą tak dla najmłodszych, jak i dla tych nieco starszych fanów kolei. Na niespełna 4-kilometrowej trasie kolejki, mijając stacje Maltanka, Ptyś, Balbinka i Zwierzyniec podróżni docierają do Nowego Zoo, podziwiając po drodze malownicze widoki na jezioro.
– Dodatkowo każda lokomotywa i każdy wagon posiada swoją bogatą historię – mówi Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań. – To właśnie w Poznaniu można zobaczyć najstarszy sprawny parowóz w Polsce, Borsig Bn2t z 1925 roku! Wyjątkowym okazem jest również „ryjek”, czyli wagon motorowy MBxc1-41 wyprodukowany w 1932 roku. Spółka przeprowadza jego remont, właśnie prowadzone są kolejne próby techniczne przed wprowadzeniem „ryjka” na tory. Jednak również przejażdżki wagonikami ciągniętymi przez lokomotywki spalinowe są dużą atrakcją!

Otwarcie sezonu 2022 na Kolejce Parkowej Maltanka zaplanowano na 22 kwietnia – jednak ten sezon będzie wyglądał nieco inaczej. Poza okresem wakacyjnym kursy odbywać się będą w środy, czwartki i piątki (o godzinie 9.30 i od 10.00 do 18.00 co godzinę) oraz w weekendy (od godz. 10.00 do 19.00 – co 30 minut). W poniedziałki i wtorki kolejka będzie nieczynna – te dni będą wykorzystywane na serwis pojazdów i urządzeń. Natomiast w czasie wakacji, czyli w lipcu i sierpniu kolejka będzie kursowała we wszystkie dni tygodnia – w dni robocze co godzinę, a w weekendy i święta co 30 minut.

Zmienią się ceny biletów – za przejazd z wykorzystaniem pojazdów historycznych, jak parowóz Borsig Bn2t, czy wagon serii MBxc-41 („ryjek”) trzeba będzie dodatkowo zapłacić 2 zł. Za bilet normalny jednorazowy zapłacimy więc 10 zł (a z dopłatą historyczną – 12 zł), za bilet ulgowy jednorazowy – 7 zł (z dopłatą historyczną – 9 zł), za bilet wycieczkowy – 5 zł (z dopłatą historyczną – 7 zł), a za bilet rodzinny jednorazowy – 30 zł (z dopłatą historyczną – 38 zł).

Podziel się:

Ostatnio dodane: