Poznań: Kamienica przy Kilińskiego już po remoncie. „Zlikwidowano 45 pieców kaflowych” (ZDJĘCIA)

kamienica przy Kilińskiego fot. ZKZL

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zakończył gruntowny remont ponad 100-letniej kamienicy przy ul. Kilińskiego 5. „Teraz ten przepiękny i zabytkowy budynek odzyskał swoją dawną świetność” – zapewnia ZKZL.

Remont budynku rozpoczął się w drugim kwartale 2021 roku i pierwotnie miał trwać do końca tego roku. Ale dzięki bardzo dobrej współpracy z generalnym wykonawcą udało się zakończyć remont o prawie pół roku wcześniej.

– Zakres remontu był bardzo szeroki – podkreśla Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy ZKZL. – Objął naprawę dachu, remont elewacji frontowej wraz z elementami dekoracyjnymi kamienicy, które z pewnością będą przykuwać uwagę przechodniów. Prace zostały wykonane zgodnie z zaleceniami Miejskiego Konserwatora Zabytków. Remont objął także balkony i klatkę schodową oraz wymianę stolarki okiennej zewnętrznej z zachowaniem podziałów i detali historycznych.

Modernizacja dotyczyła nie tylko zewnętrza, ale i „wnętrza” kamienicy: wymieniono instalacje wodno-kanalizacyjnej oraz, co szczególnie istotne w czasach smogu, instalację centralnego ogrzewania, która połączona była z likwidacją pieców kaflowych.
– W ramach walki ze smogiem w kamienicy przy ul. Kilińskiego 5 zlikwidowano 45 pieców kaflowych – wyjaśnia Łukasz Kubiak.

Kamienica przy ul. Kilińskiego 5 została zbudowana w roku 1904 jako budynek mieszkalny i taką też rolę pełniła cały czas. Składa się z części frontowej i oficyny, a elewacja frontowa wyróżnia się elementami dekoracyjnymi na całej wysokości. Koszt remontu kamienicy wyniósł ponad 3 miliony złotych.

Podziel się: