noworodek fot. UMP

Poznań: Już ponad dwieście dzieci urodziło się dzięki miejskiemu programowi in vitro

Przeprowadzono 866 procedur, 359 kobiet zaszło w ciążę, a urodziło się 201 dzieci. To efekt trwającego od sierpnia 2017 roku programu in vitro finansowanego z budżetu Poznania.

– To zdecydowany sukces – podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Ponad 200 dzieci to bardzo dużo, zważywszy na to, że program funkcjonuje zaledwie dwa i pół roku. Dla wielu par to jedyna szansa na powiększenie rodziny.

Z programu mogą skorzystać mieszkające w Poznaniu pary, które do tej pory bezskutecznie starały się o dziecko. Muszą jednak spełnić kilka warunków, m.in. mieć udokumentowane wcześniejsze leczenie niepłodności, a wiek kobiety powinien mieścić się w granicach 20-43 lata.

– Światowa Organizacja Zdrowia definiuje niepłodność jako problem społeczny i ocenia, że boryka się z nim ok. 10 procent osób w wieku prokreacyjnym – mówi Joanna Olenderek, zastępczyni dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. – Szacujemy, że w Poznaniu mieszka ok. 180 tysięcy poznaniaków w wieku rozrodczym. To oznacza, że ok. 18 tysięcy mieszkańców miasta mierzy się z problemem niepłodności.

By uzyskać wsparcie z miejskiego budżetu, pary powinny wypełnić wniosek (dostępny na miejskiej stronie internetowej) i złożyć go w odpowiedniej placówce – jednej z trzech, które biorą udział w programie. To Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań, oraz Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian 4.

Po spełnieniu wymogów formalnych i po kwalifikacji medycznej wybrana klinika lub szpital wystawia orzeczenie lekarskie o stanie zdrowia, a wniosek o wsparcie finansowe dla pary trafia do Urzędu Miasta Poznania. Dofinansowanie jest przyznawane według kolejności zgłoszeń.

Pary, które zakwalifikują się do programu, mogą liczyć na 5 tys. zł dofinansowania – maksymalnie trzykrotnie (czyli do trzech zabiegów). Mogą też starać się o trzykrotne wsparcie w wysokości 2 tys. zł do procedury adopcji zarodka – pod warunkiem, że poprzednia dofinansowana procedura zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka nie była skuteczna, czyli że nie urodziło się w jej wyniku dziecko.

Program będzie działał do 2020 roku. Na jego realizację miasto przeznaczy łącznie ponad 7 mln zł – to średnio ponad 1,8 mln zł na każdy rok trwania. Trwają prace nad przygotowaniem kontynuacji programu. Jeśli zgodzą się na to miejscy radni, procedura zapłodnienia pozaustrojowego będzie dofinansowywana również w kolejnych latach.

UMP, el

4
Dodaj komentarz

avatar
Marzena Waligóra
Marzena Waligóra

Brawo Poznań

Krysia Gluszkowska
Krysia Gluszkowska

Brawo Dla Poznania

Kuba Gorączkowski
Kuba Gorączkowski

35 tys zł za urodzone dziecko to słaby wynik .

Ewa Kleczkowska
Ewa Kleczkowska

Oby tak dalej ! Poznań !