ścieżka w koronach drzew 2 fot. SMMP

Poznań: Jest ścieżka w koronach drzew – i są kłopoty komunikacyjne

Przyjeżdżający na ścieżkę w koronach drzew blokują miejsca parkingowe i ulice w całej okolicy, rozjeżdżają las – bo nikt nie przygotował dla nich miejsc parkingowych. Radny Andrzej Rataj proponuje rozwój infrastruktury… rowerowej.

Udostępniowa w kwietniu tego roku ścieżka w koronach drzew w dolinie Szklarki została zrealizowana w ramach zadania „Poznawcze szlaki rekreacyjno-turystyczne leśnictwa Antoninek”, podobnie jak wcześniej utworzona ścieżka przez teren bagienny i pływający pomost. Obiekty te sprawiają wielką radość osobom je odwiedzającym i są wielką atrakcją turystyczną.

Jednocześnie jednak ścieżka generuje duży ruch samochodowy, na który skarżą się okoliczni mieszkańcy. Do ścieżki najłatwiej dojechać samochodem, jeśli ktoś nie jest zamiłowanym cyklistą i nie lubi długich, pieszych spacerów po lesie. Jak się okazuje – większość odwiedzających nie lubi ani jeździć rowerem, ani spacerować.

Problem w tym, że kiedy się już podjedzie w pobliże ścieżki samochodem – nie bardzo jest go gdzie zaparkować. Nie ma tylu miejsc parkingowych, ilu jest odwiedzających, więc przyjezdni parkują na ulicach, parkingach okolicznych osiedli, o ile nie są zamknięte, a czasami nawet na podjazdach prywatnych domów. Na przykład administracja osiedla przy ulicy Pobiedziskiej już wprowadziła strefę zamieszkania, by można było parkować tylko w wyznaczonych miejscach i by przyjezdni nie wykorzystywali ulicy jako darmowego parkingu.
– W efekcie mieszkańcy skarżą się na istniejące problemy i apelują o odpowiednie rozwiązania w celu poprawy sytuacji – wyjaśnia radny Rataj. – Jednym z dobrych rozwiązań, które może zostać wprowadzone w krótkim czasie oraz z nieznacznymi nakładami finansowymi, byłby rozwój infrastruktury rowerowej w tym rejonie. Działania takie powinny polegać przede wszystkim na odpowiednim oznaczeniu i wypromowaniu istniejących tras rowerowych z niewielkimi nakładami w szczególności na ulepszenie tych tras, czy ustawienie kilkunastu nowych stojaków rowerowych we właściwych miejscach przy ścieżce w koronach drzew. W ostatnim czasie wystąpiłem zatem w tej sprawie z odpowiednią interpelacją do prezydenta miasta.

Z uzyskanej odpowiedzi prezydenta wynika między innymi, że w ramach pierwszego etapu zadania „Poznawcze szlaki rekreacyjno-turystyczne Leśnictwa Antoninek” zrealizowanego w roku 2017 wytyczono i oznakowano pętlę rowerową, która biegnie na terenach od jeziora Maltańskiego do stawu Browarnego, zahaczając także o wejście na ścieżkę w koronach drzew od południowej strony. Wzdłuż wytyczonej trasy rowerowej zamontowano 29 kompletów stojaków rowerowych, natomiast przy ścieżce w koronach 2 komplety.

Jak jednak zaznacza prezydent, w związku z dużym zainteresowaniem obiektem, Zakład Lasów Poznańskich przystąpił do prac przygotowawczych związanych z realizacją kilkunastu dodatkowych stojaków rowerowych zlokalizowanych po obu stronach wejść na ścieżkę, które zostaną wykonane w III kwartale tego roku.

Ścieżka w koronach drzew zaczyna się przy jednej z głównych tras Programu Rowerowego Miasta Poznania – Radial 12, która łączy centrum miasta z terenami nad Maltą i Antoninkiem. Obecnie trasa ta nie posiada oznakowania rowerowego Systemu Informacji Miejskiej. Oznakowanie to zostanie wprowadzone w ramach zaplanowanych działań, związanych z oznakowaniem głównych tras rowerowych na terenie Poznania. Zakres powyższych prac obejmie również dodanie tablic informujących o przedmiotowej atrakcji turystycznej.

Mat. pras., el