Poznań: Jest akt oskarżenia dla kierowcy, który potrącił dwie osoby na Opieńskiego

policja fot. Sławek Wąchała
Kierowca został oskarżony o spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym – jedna z dwóch osób, które potrącił, zmarła. Druga doznała poważnych obrażeń.

Wypadek miał miejsce na ulicy Opieńskiego 9 stycznia ubiegłego roku. 65-letni Mariusz G. potrącił na przejściu dla pieszych, na wysokości sklepu Aldi, 25-letniego Jakuba i o rok młodszą Annę. Jakub zmarł w szpitalu, Anna odniosła poważne obrażenia i długi czas spędziła w szpitalu. Jej stan był tak poważny, że przez kilka tygodni policja nie mogła jej w ogóle przesłuchać.

Kierowca nie przyznaje się do winy. Twierdzi, że młodzi ludzie niespodziewanie wbiegli na jezdnię tuż przed maską jego samochodu i nie był w stanie zahamować. Twierdzi też, że było to już za przejściem dla pieszych.

Jednak z ustaleń śledczych i opinii biegłych wynika, że młodzi ludzie zostali potrąceni na pasach, a kierowca jechał za szybko – dowodzi tego siła uderzenia. Powinien zgodnie z przepisami jechać z prędkością 50 km na godzinę. Zdaniem biegłych jechał co najmniej 65 km. W dodatku nie zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, co powinien zrobić, chociaż samochód po jego prawej stronie zatrzymał się. Czy ze względu na przechodzących pieszych? Mariusz G. twierdzi, że nie, że żadnych pieszych tam nie było, a ten samochód zatrzymał się z innego powodu.

Biegli zwrócili też uwagę, że na drodze nie było widać śladów hamowania. Wszystko to sprawiło, że kierowca został oskarżony o spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

el