Nostalgia fot. Fundacja Malta

Poznań: Jazzowa Nostalgia z muzyką Komedy

Festiwal Nostalgia po raz 12. wynurza się z jesiennego horyzontu – tym razem z muzyką Krzysztofa Komedy. Między 14 a 16 listopada w Muzeum Narodowym w Poznaniu będzie można usłyszeć premierowe aranżacje utworów Komedy w wykonaniu Piotra Orzechowskiego, Kuby Więcka, Aresa Chadzinikolau oraz koncert Oles Brothers Trio.

W Roku Krzysztofa Komedy, ścieżki Trzcińskiego i Nostalgii w końcu się spotykają – w 50 lat po tragicznej śmierci artysty, w jego rodzinnym mieście, na jego rodzinnej ulicy.

Komeda to jeden z najwybitniejszych i najmniej rozumianych prekursorów polskiego modern jazzu. Jego muzyka stała się w Polsce kultowa. Kompozytor ma wielu interpretatorów, którzy nadają jego muzyce nowy, oryginalny wymiar, pełen emocjonalności, żywiołowości i finezji. Na czas Nostalgii historyczna część Muzeum Narodowego w Poznaniu zamieni się w salę jazzową z muzyką kompozytora w premierowych aranżacjach Aresa Chadzinikolau, Oles Brothers Trio oraz Piotra Orzechowskiego i Kuby Więcka.

Trzy festiwalowe wieczory z muzyką Krzysztofa Komedy rozpocznie prapremierowe wykonanie koncertu „Komeda: takty i nietakty”, w którym Ares Chadzinikolau – poznański wokalista, poeta i pianista – spotyka „świat Komedy” z greek-jazzowym patosem. Drugiego dnia festiwalu muzyka legendy polskiego jazzu ukaże się we współczesnych interpretacjach trójki muzyków, którzy jako pierwsi przełożyli kompozycje Krzysztofa Komedy na wibrafon, kontrabas i perkusję – na nostalgicznej scenie wystąpią Bracia Oleś wraz z Bartoszem Pieszką w repertuarze z płyty „Komeda Ahead”. Finałowym wydarzeniem będzie premierowe wykonanie improwizacji utworów Trzcińskiego na fortepian i saksofon przez pianistę Piotra „Pianohooligana” Orzechowskiego i saksofonistę Kubę Więcka. Obaj muzycy mają za sobą już kilka wspólnych projektów, jednak po raz pierwszy spotykają się na Nostalgii, by grać wspólnie Komedę.

Był drugim, po Romanie Polańskim, ojcem „Dziecka Rosemary”, a muzyka filmowa była jego największą miłością. Film jest także ważną częścią programu Nostalgii, dlatego w festiwalowy weekend zaprezentowane zostaną dwa dokumenty o kompozytorze – „Komeda, Komeda” w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk oraz „Komeda. A soundtrack for a life” w reżyserii Claudii Buthenhoff-Duffy, a także pokaz rejestracji warszawskiego koncertu Tomasza Stańki i Jimmy’ego Scotta z muzyką Trzcińskiego w Sali Kongresowej.

Komeda to wielki człowiek, jego biografia jak jazz pełna jest improwizacji, wyjątkowego nastroju i głębokich uczuć. Na festiwalu spotkają się Jerzy Kapuściński, znany producent filmowy i Leszek Dawid, uznany reżyser, aby po raz pierwszy opowiedzieć o planowanym filmie fabularnym o życiu i twórczości kompozytora, który będzie kręcony także w Poznaniu.

Wspominając zeszłoroczny festiwal Nostalgia, raz jeszcze zaprezentujemy twórczość Gii Kanczelego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych i oryginalnych kompozytorów gruzińskich. W tym roku wydarzeniem specjalnym będzie prapremiera „Miniatur teatralnych i filmowych na altówkę i fortepian” Gii Kanczelego w wykonaniu poznańskiego altowiolinisty Marcina Murawskiego z gruzińską pianistką Nino Jvanią. Będzie to pierwsza na świecie realizacja 18 miniatur tego artysty w wersji na altówkę i fortepian.

Na koncerty w Muzeum Narodowym obowiązywać będą bezpłatne wejściówki – dostępne od 28 października w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44). Projekcje filmowe oraz spotkanie odbędą się w siedzibie Fundacji Malta (ul. Ratajczaka 44, I piętro) – wstęp wolny.

Festiwal Nostalgia to nowatorski projekt muzyczny. Jego głównym celem jest przedstawianie polskiej publiczności współczesnego kręgu wrażliwych artystów, w większości skupionych wokół wytwórni ECM Records. Muzyka, którą tworzą, sięga do ich narodowych korzeni (m.in. Armenia, Estonia, Ukraina, Rosja, Gruzja, Polska) i płynnie łączy je z motywami współczesnymi, dając tym samym nową, światową jakość.

Fundacja Malta, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze