tablica pamięci Jarka Ziętary

Poznań: Jarosław Ziętara – spotkanie na Kolejowej w 28. rocznicę zbrodni

Już po raz 28 na ulicy Kolejowej 49 odbędzie się uroczystość upamiętniająca Jarosława Ziętarę, jedynego polskiego dziennikarza zabitego na zlecenie. Do dzisiaj ta zbrodnia nie została osądzona.

Przypomnijmy: 1 września 1992 roku około godziny 8.00 rano Jarek Ziętara wyszedł z domu przy Kolejowej 49. Miał pójść do pracy, do redakcji “Gazety Poznańskiej”. Nigdy jednak tam nie dotarł.

Przez wiele lat nie było wiadomo, co właściwie stało się z młodym dziennikarzem. Jak ustalił Krzysztof M. Kaźmierczak, dziennikarz śledczy od lat zajmujący się tą sprawą, prowadzący śledztwo policjanci nie wykazali się profesjonalizmem: “w początkowej fazie popełniono liczne błędy. Bagatelizowano wersje wskazujące, że dziennikarz padł ofiarą przestępstwa. Priorytetowo traktowano nie mające podstaw dowodowych wersję o ucieczce za granicę czy samobójstwie”.

To dzięki staraniom dziennikarzy, w tym Krzysztofa M. Kaźmierczaka, sprawa nie została zapomniana i pogrzebana. W 2008 roku wznowiono śledztwo i przekazano je poza Wielkopolskę, a w , po uzyskaniu po raz pierwszy dostępu do akt sprawy, dziennikarze rozpoczęli starania o wznowienie śledztwa i przekazanie go innej prokuraturze.

W efekcie apeli mediów i parlamentarzystów oraz ujawnienia w marcu 2011 roku przez dziennikarzy nowych, nieznanych okoliczności sprawy Prokuratura Generalna w czerwcu 2011 roku poleciła wznowić śledztwo dotyczące porwania Jarosława Ziętary.

Dziś, dzięki zeznaniom kolejnych świadków, wiemy już, że dziennikarz został porwany, torturowano go, a po kilku dniach zabito i zwłoki rozpuszczono w kwasie. Wszystko z powodu sprawy, którą się zajmował: afery gospodarczej dotyczącej przemytu alkoholu na ogromną skalę, w którą zamieszani byli najbogatsi ówcześni biznesmeni, a także politycy i członkowie służb specjalnych.

Dzisiaj na budynku przy Kolejowej 49 znajduje się tablica pamięci Jarka Ziętary. Organizatorzy – Kronika Nieosądzonej Zbrodni, Krzysztof M. Kaźmierczak i Jan Józefowski – zapraszają dziś wszystkich do zapalenia znicza pod tablicą. W 28. rocznicę porwania Jarka Ziętary.

el

1
Dodaj komentarz

avatar
Agnieszka
Agnieszka

Osiedle Czecha, przynajmniej dwa razy w tygodniu są u nas dziki około 22.30-24.00.
Ostatnio naliczyliśmy 15 sztuk. Młodzież uciekała z ławek w podskokach. Myślę, że miasto powinno zacząć reagować. To nie jest sytuacja dobra ani dla zwierząt, ani dla ludzi.