Poznań: Jak się mieszka w Twierdzy, opowieści o Jakubie Szeli i „Święta kluska”, czyli kolejny dzień festiwalu Malta

31. Malta Festival fot. L. Łada
Po weekendowym szaleństwie poniedziałek w parku Wieniawskiego będzie nieco spokojniejszy – ale też będzie się dużo działo. Zaczęła się kolejna rezydencja, będą dyskusje, warsztaty – i musical „Święta kluska”.

Dziś Twierdzę w parku Wieniawskiego przejęły Maria Dutkiewicz i Karolina Wajman z projektem „Mój dom to mój dół”. Przez 48 godzin Twierdza będzie ich domem, w którym będą spać, jeść, żyć, a także dyskutować o kryzysie mieszkaniowym, który sprawia, że tak wielu ludzi może jedynie pomarzyć o własnym dachu nad głową.

W parku stanie również Info Punkt Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów, w którym odwiedzający będą mogli zapoznać się z broszurą zawierającą porady lokatorskie oraz skorzystać z indywidualnej porady prawnej dotyczącej prawa lokatorskiego.

Dzieci z kolei od 16.00 będą mogły wziąć udział w warsztatach konstruktorskich z budowania architektury dla robaków, owadów i wszystkich innych mieszkańców gleby. A w okolicach parku Wieniawskiego i na ulicach Poznania można będzie spotkać Trenerów Życia Codziennego z Circus Ferus, którzy pomogą sprawniej i efektywniej radzić sobie z rzeczywistością.

Dzisiejsza debata Forum będzie dotyczyć postaci Jakuba Szeli, a rozmawiać będą Radosław Rak, laureat nagrody Nike 2020 za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, i Paweł Demirski, autor dramatu „W imię Jakuba S.”, który wystawił wraz z Moniką Strzępką w 2011 r., rozpoczynając w Polsce niewygodną rozmowę o pochodzeniu i klasowości. W siedzibie Polskiego Teatru Tańca będzie można zobaczyć taneczny spektakl „Romeos & Julias Unplagued. Traumstadt”.

Na maltańskiej scenie plenerowej rusza cykl Komuna Warszawa na Malcie – dziś „Święta Kluska”, pierwszy na świecie holy-hop-dog musical – wstęp wolny. Teatr Komuna Warszawa jest, jak mówią jej członkowie, „pogrobowcem i spadkobiercą” Komuny Otwock, jednej z najciekawszych i najwyrazistszych niezależnych grup artystycznych przełomu XX i XXI w., funkcjonującej od 1989 r. na pograniczu sztuki i aktywizmu społecznego.

Starsi widzowie Malty mogą pamiętać prezentowany na festiwalu w 1998 r. spektakl muzyczno-wizualny „Bez tytułu”, który wygrał maltańskiego Offeusza – nagrodę dziennikarzy dla najlepszego spektaklu offowego. Był nią budżet na produkcję nowego spektaklu z premierą w głównym programie kolejnej Malty – i w ten sposób powstał spektakl „Deklaracja”.

Komuna przeniosła się do stolicy i zmieniła nazwę, jednak jej działalność wciąż określają myślenie wspólnotowe, wiara w społeczne, oddolne działanie nie dla zysku, lecz dla społecznej korzyści i osobistej satysfakcji oraz pragnienie tworzenia przestrzeni dla niezależnej myśli i ekspresji artystycznej.

Harmonogram na 21 czerwca

11:00 MÓJ DOM TO MÓJ DÓŁ / Maria Dutkiewicz, Karolina Wajman / rezydencja
16:00 UWAGA! BUDUJEMY! POD- I NADZIEMNI KONSTRUKTORZY / Michalina Radomska / dla dzieci
16:30 TRENERZY ŻYCIA CODZIENNEGO VOL. 2 PANDEMIA! / Circus Ferus / performance
17:00 KIM JEST JAKUB SZELA? / Paweł Demirski, Radosław Rak, Michał Nogaś / debata
18:30 QUEEN OF THE FORTRESS #3 / Marta Jalowska / performance
18:30 PRAWO MIESZKANIOWE / KONSULTACJE PRAWNE I PUNKT INFO / Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów / debata
20:00 ROMEOS & JULIAS UNPLAGUED. TRAUMSTADT / Polski Teatr Tańca / taniec
21:00 ŚWIĘTA KLUSKA / Agnieszka Smoczyńska, Komuna Warszawa / teatr

Malta Festival Poznań

Podziel się:

Ostatnio dodane: