wybory

Poznań: Jak przygotować się na wizytę w lokalu wyborczym?

W niedzielę 28 czerwca wszystkie siedziby obwodowych komisji wyborczych w Poznaniu będą dostosowane do aktualnych wymogów sanitarnych. Poznańscy urzędnicy apelują o stosowanie się do obowiązujących zasad. – Bezpieczeństwo tego dnia zależy także od samych wyborców – mówią.

– Członkowie komisji wyborczych i siedziby będą gotowe na niedzielne głosowanie. Bezpieczeństwo tego dnia zależy jednak również od samych wyborców. Przypominamy o obostrzeniach związanych z zasłanianiem ust i nosa oraz dezynfekcji rąk przed wejściem do lokalu wyborczego, a także zachowaniem dystansu społecznego w środku i przed budynkiem – mówi Wojciech Kasprzak, dyrektor Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania.

Przy wydawaniu karty do głosowania każdy wyborca otrzyma zdezynfekowany długopis, który po oddaniu głosu będzie trzeba odłożyć w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu. Mimo to urzędnicy zachęcają do zabrania własnych długopisów z niebieskim tuszem. Wyborcy muszą też pamiętać o wzięciu ze sobą dowodu tożsamości ze zdjęciem.

Czy należy spodziewać się kolejek?

– Nie wykluczamy, że mogą się pojawić – dodaje dyrektor Kasprzak. – Zależy to od wielkości obwodu głosowania, liczby członków komisji, a także limitu osób mogących przebywać w tym samym czasie w lokalu wyborczym. Według rozporządzenia ministra zdrowia będzie to nie więcej niż 1 osoba na 4 metry kwadratowe jego ogólnodostępnej powierzchni.

Jak podkreśla dyrektor Wydziału Organizacyjnego UMP, wyborcy najchętniej chodzą głosować w godzinach porannych i popołudniowych, wtedy spodziewać się należy największego ruchu. W porze obiadowej i wcześnie rano głosujących jest przeważnie mniej.

– Osoby, które znajdą się w lokalu najpóźniej o godz. 21:00 będą mogły jeszcze oddać głos. Odradzamy jednak przychodzenie na ostatnią chwilę, ponieważ, jeżeli faktycznie pojawią się kolejki, może się zdarzyć, że wyborca po prostu nie zdąży zagłosować – zaznacza Wojciech Kasprzak.

W lokalach wyborczych, przed salą głosowania, wyznaczono strefy na oczekiwanie. Będą one przypominały te znane ze sklepów. Chodzi o rozmieszczone co 2 metry znaczniki ułatwiające zachowanie dystansu.

Zabezpieczenie sanitarne lokali wyborczych i członków komisji

Lokale będą wietrzone co najmniej raz na godzinę. Przed nimi zainstalowane zostaną dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk dla wyborców. Stanowiska członków komisji rozmieszczone będą w co najmniej 1,5 m odstępach.

Regularnie dezynfekowane będą wszystkie powierzchnie, które mogą być dotykane przez osoby przebywające w lokalu. Chodzi m.in. o klamki, urny wyborcze, blaty stołów, urządzenia higieniczno-sanitarne, czy włączniki światła.

Członkowie komisji zostaną wyposażeni w jednorazowe rękawice ochronne w liczbie zapewniającej ich zmianę według potrzeb oraz płyn do dezynfekcji rąk w ilości gwarantującej możliwość dezynfekcji każdorazowo przed założeniem i po zdjęciu rękawiczek.

Głosować będzie można w godz. 7:00-21:00.

UMP, el