piątek, 29 marca, 2024

Poznań: Jak działalność człowieka wpływa na… mrówki?

Odpowiedź na to pytanie pozwoli określić, jak działalność człowieka wpływa na zwierzęta, które nie mają z nim bezpośredniej styczności. Żyją bowiem na… drzewach i nie schodzą na ziemię.

Dlaczego to takie ważne i dlaczego naukowcy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu postanowili to zbadać? Bo wpływ ludzkiej działalności na dziką przyrodę jest w dzisiejszych czasach znaczny, co nie ulega wątpliwości, ale wiele zwierząt przystosowało się do ludzkiej obecności i są w stanie funkcjonować w miastach. Z czego wynika, że nie wszystkie aspekty ludzkiej działalności wpływają na zwierzęta w taki sam sposób.

A ustalenie, które aspekty antropopresji są najważniejsze dla danych grup zwierząt, jest kluczowe, jeśli chcemy skuteczniej chronić przyrodę.

Dlaczego jednak badacze wybrali mrówki, i to jeszcze dendrofilne, czyli takie, które żyją na drzewie, praktycznie nigdy z niego nie schodząc?

Właśnie dlatego, że te mrówki, nawet te żyjące w centrach stosunkowo dużych miast, potencjalnie nie muszą reagować na wpływ człowieka w taki sam sposób, jak gatunki zwierząt żyjące bliżej poziomu gleby, stykające się z człowiekiem i skutkami jego działalności bardziej bezpośrednio. Projekt „Zbiorowiska dendrofilnych gatunków mrówek w gradiencie urbanizacyjnym” Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ma na celu rozwiązanie powyższych wątpliwości.

Projekt zakłada określenie, jak kształtuje się występowanie mrówek nadrzewnych w zieleni miejskiej, biorąc pod uwagę takie czynniki jak gęstość zabudowy, gatunek drzewa, wysokość na drzewie, udział martwych fragmentów w koronie i inne. Ważnym elementem badań są także pomiary temperatury – z użyciem tzw. loggerów, czyli urządzeń mierzących temperaturę przez dłuższy czas, możliwe jest określenie jak na ten aspekt reagują mrówki, które są, jako grupa, organizmami termofilnymi, a więc ciepłolubnymi.

Badania prowadzone są z użyciem arborystycznych technik linowych, czyli poprzez wspinaczkę na drzewa. Daje to dużo większe pole do manewrów w koronie drzewa, a to przekłada się na pełniejsze poznanie występujących w tym miejscu gatunków mrówek.

Część terenowa, czyli zbieranie danych, właśnie się zakończyła. Obecnie dane i materiały są obrabiane i analizowane, więc na bezpośrednie wyniki trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać.

Kierownikiem projektu jest mgr Michał Michlewicz, a opiekunem naukowym – prof. dr hab. Piotr Tryjanowski.

UPP

Strona głównaLifestylePoznań: Jak działalność człowieka wpływa na... mrówki?