koncepcja ul. Kolejowa fot. ZDM

Poznań: Jak będzie wyglądała ulica Kolejowa? Ma się pojawić więcej zieleni

Jest już gotowa koncepcja przebudowy ulicy Kolejowej w Poznaniu. Teraz opracowywany będzie projekt budowlano-wykonawczy.

Projekt wcześniej poddany był konsultacjom społecznym. Mieszkańcy oczekiwali od władz miasta, że ruch na tej ulicy zostanie spowolniony, poprowadzona zostanie linia autobusowa oraz zwiększy się bezpieczeństwo na skrzyżowaniu z ul. Klaudyny Potockiej. Tradycyjnie też mieszkańcy oczekiwali pojawienia się większej ilości zieleni w tym miejscu.

ZDM po przeanalizowaniu propozycji wziął część z nich pod uwagę. Na ulicy ma zostać zarezerwowany teren pod przystanki, tak żeby w przyszłości mogły tędy jeździć autobusy. – Należy podkreślić, że jeżeli w przyszłości ul. Kolejową poprowadzona zostanie linia autobusowa, to nie będzie ona obsługiwana przez „pełnowymiarowe” autobusy, ale mikrobusy o gabarytach zbliżonych do samochodu dostawczego – rozwiewa obawy mieszkańców, którzy bali się większego hałasu ZDM.

Miasto wzięło sobie też do serca część uwag dotyczących spowolnienia ruchu w tym rejonie. To natomiast będzie wymagało jeszcze konsultacji z Miejskim Inżynierem Ruchu. Zmiany za to mają się pojawić na skrzyżowaniu z Klaudyny Potockiej. – Odpowiadając na ten postulat zdecydowano o zwężeniu wlotu skrzyżowania od strony ul. Hetmańskiej do jednego pasa ruchu – zlikwidowany zostanie prawoskręt w ul. Kolejową (zastąpi go zieleń). Ponadto promień łuku ul. Kolejowej zostanie zmniejszony z obecnych 30m do 12m, co wymusi na kierowcach wolniejszą i ostrożniejszą jazdę. Wprowadzono również wyniesienie przejść dla pieszych przez ul. Potockiej i ul. Kolejową – tłumaczy ZDM.

Na ulicy Kolejowej ma się też pojawić więcej zieleni. – Koncepcja zaprezentowana podczas konsultacji społecznych zakłada nasadzenia maksymalnej możliwej liczby drzew. Pojawiły się one wszędzie tam, gdzie pozwala na to sieć podziemnego uzbrojenia i nie jest ograniczana widoczność na skrzyżowaniach. Po przeanalizowaniu propozycji mieszkańców zdecydowano o zaprojektowaniu co najmniej dwóch dodatkowych drzew przy ul. Kolejowej 47 – wyjaśnia ZDM.

Kolejnym krokiem będzie przygotowanie projektu budowlano-wykonawczego. Wtedy również poznamy koszt inwestycji. Miasto na przebudowę ulicy zarezerwowało w budżecie prawie 9 milionów złotych.

ZDM / op. AS

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze