Ja farbuję i to jest niebezpieczne, 1 Maksymilian Czechlewski_galeriaFWD

Poznań: Ja farbuję i to jest niebezpieczne

Tak intrygujący tytuł ma wystawa, która została dziś otwarta w Galeria FWD. Na wystawie są prezentowane prace trójki artystów: Chun-Yi Chang, Maksymiliana Czechlewskiego i Piotra Pasiewicza. I jeden z nich jest naprawdę niezwykły…

Wystawa jednoczy trzech artystów, których różni bardzo wiele. Mieszkają w zupełnie innych miejscach globu, są w różnym wieku, mają kompletnie odmienne zainteresowania i różnego rodzaju bagaż doświadczeń. Łączy ich wewnętrzna potrzeba tworzenia oraz wiara w to, że sztuka oraz artystyczna wrażliwość są ważne i trzymają przy życiu każdego twórcę, człowieka kultury, kuratora czy historyka sztuki. Z tej perspektywy twórczość artystyczna to podstawa niektórych ludzkich egzystencji.

W tym tyglu miesza jeszcze jeden składnik, którego postawa nie jest oczywista. Jest to element, bez którego tworzenie nie miałoby sensu – odbiorca – wrażliwy oglądający, kolekcjoner czy pasjonat, ale często także “zwykły człowiek”, łamiący artystyczne serca zdaniami w rodzaju “moje pięcioletnie dziecko, by tak umiało”. To właśnie spotkanie z tą ostatnią postacią może być dla artysty “niebezpieczne”.
W dobie postmodernizmu panują egalitarne teorie: wszystko może być sztuką i każdy może zostać artystą. Czym zatem różnimy się od siebie? Dlaczego nie tworzysz sztuki?

Odpowiedź na to pytanie znajdą wszyscy ci, którzy wybiorą się do Galerii FWD przy ul. Święty Marcin 47. Wystawa będzie czynna do 31 marca.

A oto biogramy artystów:
Chun-Yi Chang – urodzona w Taipei w 1975 r., absolwentka Rouen College of the Arts oraz studium doktorskiego na Uniwersytecie Paryskim. W 2009 odbyła rezydencyjny wyjazd stypendialny Ministerstwa Kultury do 18th Street Arts Center w Santa Monica. Laureatka nagrody stypendialnej Gerdy Henkel Stiftung w 2013. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, w tym w 5. i 11. edycji Festiwalu la Nuit Blanche, w 6. edycji Biennale Młodych Artystów w Paryżu oraz w wystawie French-Chinese Young Artists w Today Art Museum w Pekinie. Praca Chun-Yi Chang koncentruje się na prezentacji rzeczywistości świetlnej na obrazach cyfrowych. Artystka wykorzystuje „pływające światło” i „spojrzenie” obrazów cyfrowych”, aby przemodelować poczucie rzeczywistości, które waha się między światem realnym a rzeczywistością wirtualną.

Maksymilian Czechlewski – urodzony w Poznaniu w 2015 r. Uczęszcza do Przedszkola Jeżyki na poznańskich Jeżycach. Jego hobby to malowanie wszystkim czym się da i po czym się da. Potrafi samodzielnie się umyć i ubrać, ładnie wypowiadać się i składać logiczne zdania, kroić owoce i warzywa, opowiadać bajki. Jest w stanie napisać proste słowa, w tym swoje imię. Posiada także zdolność zapalania światła kijem. Obrazy maluje głównie farbami akrylowymi i plakatowymi. Zaczął tworzyć w wieku 3 lat.

Piotr Pasiewicz – urodzony w Łodzi w 1979 r. Ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Grafiki i Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w Pracowni Malarstwa I (Otwarta Księga) prof. Andrzeja M. Bartczaka. W 2011 roku otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tworzy w zakresie grafiki warsztatowej, rysunku, performance, wideoartu i krótkich form filmowych. W swych działaniach konsekwentnie kreuje świat, w którym przesiąknięte metafizyką kształty powstają w spontanicznym akcie twórczym.

Mat. pras. el

Dodaj komentarz

avatar