Poznań: Imprezy na Promienistej? Aż szyby drżą!

Straż Miejska fot. Sławek Wąchała
„Plener Promienista” to nowe imprezowe miejsce w Poznaniu. I bardzo głośne, jak twierdzą okoliczni mieszkańcy. I nie tylko okoliczni – muzykę doskonale słychać przy skrzyżowaniu Hetmańskiej i Głogowskiej.

Osiedlowi radni z powodu nowej imprezowni mają pełne ręce roboty. „Plener Promienista” mieści się przy Promienistej 27a. Z jednej strony ma tereny sportowe, ale z pozostałych jest otoczony zabudową mieszkaniową. Domki jednorodzinne i bloki znajdują się w odległości kilkudziesięciu metrów od „Pleneru Promienista” i odkąd lokal zaczął działać – mieszkańcy nie mają spokojnych weekendów.

– Otrzymałem kilkanaście skarg mieszkańców na imprezę w piątkowy, sobotni i niedzielny wieczór – mówi Włodzimierz Nowak, przewodniczący zarządu Osiedla Grunwald Południe. Chodziło o weekend 4, 5 i 6 czerwca. 11 czerwca radny sam przekonał się, że mieszkańcy nie przesadzają.
– Około 19 zaczęły drżeć mi szyby, a mieszkam 400 m od sceny – przyznał. – Rozumiem imprezę raz na kilka tygodni na Arenie, na Stadionie Lecha, mecz na Stadionie WKS Grunwald. Ale muzykę koncertową na pełnym nagłośnieniu między działkami mieszkalnymi?

Muzyka, a raczej, jak twierdzą mieszkańcy, „dudnienie”, jest doskonale słyszalne także na Łazarzu, na skrzyżowaniu Głogowskiej i Hetmańskiej do pierwszej, drugiej w nocy. Ci mieszkający bliżej mimo zamkniętych okien słyszą też muzykę i nie zawsze cenzuralne teksty utworów na niej wykonywanych.
– Ja rozumiem, że ktoś akurat w ten sposób wyraża swoje emocje, ale ja mam małe dzieci i wolałabym, żeby nie musiały słuchać takich słów – denerwuje się Magda Kowalczyk, mieszkająca przy samej Promienistej. – A nie mam na to najmniejszego wpływu, bo doskonale wszystko słychać przez zamknięte okna! Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem?

Takie postępowanie zdecydowanie nie jest zgodne z prawem – poznańscy radni uchwalili tzw. uchwałę hałasową, która precyzuje, jak głośno w jakich godzinach można puszczać muzykę w lokalach, także tych plenerowych. Strażnicy przyjrzą się więc – a raczej posłuchają – działalności „Pleneru Promienista”.

– Do tej pory otrzymaliśmy jedno zgłoszenie dotyczące tego adresu. – wyjaśnia Anna Nowaczyk z biura prasowego straży miejskiej. – Na miejscy strażnicy nie stwierdzili zakłócania spokoju. Jednak w najbliższy weekend na miejsce zostanie skierowany patrol interwencyjno-drogowy, który pracuje także w nocy. Po tym czasie będziemy mogli powiedzieć coś więcej. Dodatkowo strażnik rejonowy z Grunwaldu przeprowadzi rozmowę z właścicielem, przypominającą zasady, jakie niesie ze sobą uchwała hałasowa.