Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Poznań: Imieninowa sesja rady miasta w czasach koronawirusa

Tegoroczna sesja była wyjątkowa: prowadzona w reżimie sanitarnym na terenie MTP i bez niektórych wyróznionych nagrodami – nie mogli przyjechać ze względu na ograniczenia wywołane pandemią koronawirusa.

Uroczystą sesję, która odbyła się w tym roku na Sali Ziemi MTP, poprowadził Grzegorz Ganowicz. Spotkanie rozpoczął od podziękowań dla przedstawicieli ochrony zdrowia za ich wysiłek i trudną pracę oraz dla poznaniaków – za ich odpowiedzialną postawę podczas pandemii i wspieranie medyków. Przewodniczący rady miasta przypomniał też o dwóch ważnych rocznicach, które wspominamy tego roku: 40. rocznicy powstania Solidarności oraz 30. rocznicy samorządu w Polsce.

– Czterdzieści lat temu Polacy po raz pierwszy od drugiej wojny światowej mieli poczucie wspólnoty, którą tworzą – mówił Grzegorz Ganowicz. – Odważyli się publicznie mówić o potrzebie wolności i demokracji – i tego wołania nic już nie powstrzymało, ani dramat stanu wojennego, ani późniejsze lata. To dlatego udało się wygrać wybory w 1989 roku i rozpocząć naprawę państwa. Już wtedy dla wielu było oczywiste, że jednym z filarów tej zmiany było zbudowanie samorządów. Zasadę ich działania można streścić: “tyle władzy, na ile to konieczne, tyle wolności, na ile to możliwe”. Nie wszyscy są w stanie się z tą definicją pogodzić. Przypominam te ważne rocznice nie tylko z kronikarskiego obowiązku, ale również dlatego, że wiążą się z nimi moje własne ważne, życiowe doświadczenia. Bardzo dotkliwie odczuwam więc, gdy dla doraźnej korzyści politycznej dorobek kilku pokoleń jest demolowany. I nie o politykę mi chodzi – lecz o wartości i zasady, które wynikają z tych przemian i są realizowane w samorządzie. O potrzebę wolności i demokracji, które są tak niezbędne do tego, by budować wspólnotę. Jej wartości doświadczamy w trudnych chwilach – i za to poczucie serdecznie mieszkańcom Poznania dziękuję.

Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta, w oficjalnym przemówieniu podziękował radnym, nagrodzonym poznaniakom i wszystkim mieszkańcom i mieszkankom miasta.

– Ostatnie miesiące to czas, który był i nadal jest dla nas wszystkich wyjątkowo trudny – mówił. – Epidemia postawiła przed nami wyzwania i problemy, z jakimi nie mieliśmy dotąd do czynienia. Wiele z nich dzięki dobrej współpracy udaje nam się rozwiązać. Dziękuję za zaufanie i wsparcie dla naszych decyzji w walce z koronawirusem. Ta walka nadal trwa – jednak nie możemy zaniedbywać i odkładać na lepsze czasy działań w innych obszarach. Zmiany klimatyczne, mobilność mieszkańców, smog, edukacja – to problemy cały czas aktualne i wymagające zaangażowania. Stajemy przed ogromnymi wyzwaniami. Są nimi: dążenie do poprawy jakości powietrza przez likwidację nieekologicznych źródeł ciepła i ograniczanie ruchu samochodowego w mieście; kwestia retencji wody; ochrona zieleni – czyli starania o zachowanie jak największej liczby drzew i zwiększanie poziomu nowych nasadzeń, szczególnie tam, gdzie ich brakuje. musi się rozwijać dalej, a pandemia będzie miała poważne skutki dla gospodarki. Musimy zabiegać o nowych inwestorów i nowych mieszkańców. Kluczowe będzie znalezienie równowagi pomiędzy priorytetowym traktowaniem przyrody i otwarciem na inwestycje. To oceniam jako największe stojące przed nami wyzwanie. Decyzje muszą być wyważone i racjonalne, niezależnie od towarzyszących im silnych emocji. Nie możemy wpaść w pułapkę działań pod publikę. Liczę, że działając solidarnie, sprostamy wyzwaniom, jakie stoją przed samorządem w tym trudnym dla Polski i świata czasie. Będziemy kontynuować pracę na rzecz Poznania i poznaniaków w oparciu o kompetencję i wiedzę.

Statuetkę i tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania przyznano wybitnej chirurg prof. Marii Siemionow. Niestety, nie mogła odebrać nagrody osobiście: na co dzień mieszka w USA. Do Poznania nie mogła też przybyć z Izraela dr Ilona Dworak-Cousin – działaczka społeczno-kulturalna, poetka i popularyzatorka kultury polskiej wyróżniona w tym roku tytułem Zasłużonej dla Miasta Poznania.

Podczas sesji wręczono też tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania oraz nagrody: naukową, artystyczną i sportową.

Tytuł Zasłużonego dla Miasta Poznania odebrali prof. Tomasz Jasiński – historyk-mediewista, Maciej Musiał, były wojewoda poznański oraz wielkopolski Maciej Musiał, Andrzej Porawski, były radny Poznania trzech kadencji i długoletni dyrektor Biura Związku Miast Polskich. Radni wyróżnili tytułem także Akademię Muzyczną im. Ignacego Paderewskiego.

Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania otrzymała Malina Prześluga-Delimata za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dramatopisarstwa oraz literatury dla dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem troski o wrażliwy i niedyskryminujący język.

Laureatem Nagrody Naukowej Miasta Poznania został dr hab. inż. Łukasz Piątkowski z Politechniki Poznańskiej. Kapituła doceniła jego wybitny dorobek naukowy i osiągnięcia na światowym poziomie w dziedzinie fizyki, w szczególności badania właściwości strukturalnych i dynamicznych cząsteczek w nanoskali.

Nagroda Sportowa Miasta Poznania trafiła do Tomasza Kaczora i Dariusza Bresińskiego. Tomasz Kaczor to kajakarz związany z klubem Warta Poznań. Z powodzeniem startował w kategoriach młodzieżowych, zdobywając 9 medali. Dariusz Bresiński do 1987 roku był reprezentantem kadry narodowej. Od 1998 roku jako trener kontynuuje przygodę ze sportem w KS Warta Poznań. W latach 2010-2012 był trenerem Anety Koniecznej, z którą wywalczył m.in. srebrny medal mistrzostw świata oraz czwarte miejsce na igrzyskach w Londynie.

UMP, el

Strona głównaPoznańPoznań: Imieninowa sesja rady miasta w czasach koronawirusa