Poznań: Ilu studentów zza granicy studiuje na UAM?

Miasto Poznań Święty Marcin UAM fot. Sławek Wąchała
Uniwersytet Adama Mickiewicza postanowił udostępnić dokładne dane ze względu na znacznie większe ostatnio zainteresowanie tematem zagranicznych studentów.

Zainteresowanie pojawiło się po opublikowaniu przez Ziemowita Przebitkowskiego, szefa Młodzieży Wszechpolskiej, listy przyjętych na studia, która jego zdaniem miała świadczyć o tym, że studenci zza granicy, głównie z Białorusi i Ukrainy, zabierają miejsca polskim studentom.

A jak to wygląda, jeśli chodzi o liczby? W Systemie Internetowej Rekrutacji odnotowano łącznie 29 458 zapisów chętnych do podjęcia studiów na UAM. Niespełna 6 proc. z tego stanowili cudzoziemcy, czyli 1 730. A uczelnia oferuje kandydatom na 200 kierunkach i specjalnościach prawie 17 tys. miejsc.

– Na 22 lipca największy procent przyjętych kandydatów zagranicznych (w stosunku do liczby oferowanych miejsc) znalazł się na kierunkach im dedykowanych (prowadzonych w języku angielskim): Central European and Balkan Studies, wszyscy przyjęci są cudzoziemcami, oraz stosunki międzynarodowe w języku angielskim, gdzie cudzoziemcy zajęli 60 proc. miejsc – precyzuje Małgorzata Rybczyńska, rzeczniczka prasowa uczelni. – Na kilku pozostałych kierunkach cieszących się największym zainteresowaniem osób z zagranicy, liczba przyjętych cudzoziemców nie przekracza w tej chwil połowy miejsc proponowanych kandydatom. Ogółem, do tej pory wszystkie wymagane dokumenty złożyło drogą elektroniczną 547 cudzoziemców.

Warto przypomnieć, że podczas tegorocznej rekrutacji największym zainteresowaniem pod względem liczby kandydatów cieszyły się: psychologia (ponad 2 tysiące), prawo (ponad 1,5 tysiąca) i filologia angielska (ponad 1,3 tysiąca). Natomiast pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce były to: filologia koreańska (ponad 20
os/msc.), psychologia (ponad 17,31 os/msc.) oraz zarządzanie i prawo w biznesie (ponad 14 os/msc.).

Kandydaci na studia stacjonarne pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie do 23 lipca mieli czas na potwierdzenie chęci studiowania na danym kierunku i przekazanie dokumentów, więc dane mogą się jeszcze nieznacznie zmienić.

Podziel się:

Ostatnio dodane:

Wydarzenia w Wielkopolsce: