Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Poznań: II Poznański Tydzień Tolerancji

Stereotypy o niepełnosprawności, spotkania z “Żywymi Książkami”, dyskusje o tym, czym właściwie jest tolerancja – prawie 30 wydarzeń będzie czekało na chętnych podczas II Poznańskiego Tygodnia Tolerancji.

W tym roku Miasto wraz z organizacjami pozarządowymi zrzeszonymi w Komisji Dialogu Obywatelskiego przy pełnomocniczce prezydenta ds. polityki równościowej zaprasza do wirtualnej przestrzeni wypełnionej wieloma ciekawymi wydarzeniami.

– Tydzień Tolerancji to kwintesencja Poznania, jakiego chcemy: otwartego, tolerancyjnego, przyjaznego – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – To doskonała okazja, by poznać potrzeby wszystkich mieszkańców miasta, zwłaszcza tych zagrożonych dyskryminacją. To również szansa, by promować szacunek i akceptację wobec każdego człowieka, niezależnie od jego poglądów, wyznania, wieku, płci, koloru skóry, pochodzenia czy stopnia sprawności.

Podczas Tygodnia Tolerancji odbędzie się prawie 30 różnorodnych wydarzeń. Przygotowano warsztaty, wykłady, premiery podcastów, koncert, wystawy, spotkania i dyskusje panelowe, webinaria i happening. Każde z nich pozwoli przyjrzeć się bogactwu różnorodności ludzkiej, szerzej spojrzeć na aktualne problemy społeczne i dowiedzieć się czegoś o życiu ludzi innych niż my sami.

W bogatej ofercie wydarzeń można znaleźć np. podcast o stereotypach związanych z niepełnosprawnością przygotowany przez Stowarzyszenie Lepszy Świat i Kolektyw Bojka. Podczas warsztatów organizowanych przez Migrant Info Point każdy będzie mógł dowiedzieć się, czym jest język inkluzywny, a młodzi ludzie spróbują stworzyć koncepcje “miasta idealnego” przy pomocy zespołu Fundacji im. Julii Woykowskiej.

Fundacja RELACYJNI zaproponuje spotkanie na temat zdrowia psychicznego osób ze spektrum autyzmu, a Fundacja “Centrum Promocji i Rozwoju Mediacji – rozmowę o tolerancji ze specjalistką z zakresu edukacji równościowej. CIM Horyzonty zorganizuje “Spotkanie z Żywymi Książkami”, podczas którego każdy będzie mógł zmierzyć się ze swoimi stereotypami i uprzedzeniami związanymi z międzykulturowością, a Fundacja FIONA zaprosi rodziców osób z niepełnosprawnością na rozmowę o wartości akceptacji.

Przewidziano także wykłady – m.in. o tym, jak zapewnić równe traktowanie uczennicom i uczniom LGBT+ (Stowarzyszenie Grupa Stonewall), o mitach i stereotypach związanych z szariatem (Migrant Info Point) czy o konsekwencjach społecznych wykluczania głosu kobiet z przestrzeni publicznej (Centrum Praw Kobiet, oddział w Poznaniu). Fundacja Tęczowe Rodziny przygotuje dyskusję panelową o tym, jak mądrze wspierać osoby LGBT+, Fundacja Akceptacja zaprosi na rozmowę z osobą transpłciową, a Poznańskie Centrum Profilaktyki Społecznej przybliży problematykę przemocy wobec kobiet.

Nie zabraknie również wydarzeń kulturalnych: Stowarzyszenie Lepszy Świat i Kolektyw Bojka zaproszą na wystawę fotograficzną online “Oczy rzeczywistości”, Fundacja Majstersztyk – na wystawę plakatów Szymona Szymankiewicza poświęconych prawom człowieka, a Fundacja BEZLIK – na wystawę prac nastolatek: “Jestem dziewczyną i mam prawo do…”. Fundacja Nordoff Robbins Polska zaproponuje koncert online zespołu Siły Specjalne złożonego z muzyków zawodowych i wykonawców na początku ich drogi muzycznej, w tym członków z niepełnosprawnościami, a także osób z doświadczeniem bezdomności.

Podczas akcji artystycznej “Nitką do tęczy” poznańskie “Tęczowe seniorki” związane z Fundacją Barak Kultury będą wyszywać tęczową flagę – każdego dnia wyszyty zostanie jeden kolor, który będzie tworzony różnymi technikami. Dodatkowo 16 listopada, w Międzynarodowy Dzień Tolerancji jedna ze ścian Bramy Poznania zostanie po zmroku podświetlona na tęczowo.

II Poznański Tydzień Tolerancji rozpocznie się 16 listopada i potrwa do niedzieli, 22 listopada. Więcej informacji można znaleźć na stronie na profilu społecznościowym imprezy.

UMP, el

Strona głównaLifestylePoznań: II Poznański Tydzień Tolerancji