niedziela, 25 lutego, 2024

Poznań Ice Festival: Rzeźbiarze walczą w drugim konkursie

Sobota, 9 grudnia, to drugi dzień Ice Festival – dziś rzeźbiarze walczą w konkurencji Speed Ice Carving. I oglądający, i rzeźbiarze muszą się spieszyć – dodatnie temperatury sprawiają, że rzeźby nikną w oczach…

Festiwal w tym roku odbywa się w nowym miejscu, na Świętym Marcinie. W zmaganiach bierze udział 24 artystów z 9 krajów: Japonii, Kanady, Filipin, Polski, Czech, Francji, USA, Hiszpanii i Finlandii. Dziś rzeźbiarze pracują na czas: w samo południe rozpoczęli zmagania w Speed Ice Carving – każdy z nich dostał taki sam blok lodu, w który musi odtworzyć zadany wzór w jak najkrótszym czasie.

Widzowie mogą podziwiać ich zmagania na scenie i na telebimie, a chętnych nie brakuje. Sporo osób też ogląda prace powstałe wczoraj, podczas konkursu małej rzeźby, której tematem przewodnim był kosmos. Z oglądaniem trzeba się spieszyć, bo dodatnia temperatura sprawia, że dzieła się topią i nie ma pewności, czy przetrwają choćby do wieczora.

Najbardziej okazałe prace powstaną natomiast w niedzielę, 10 grudnia, podczas konkursu głównego – to ostatni dzień festiwalu.
“Dwanaście drużyn dostanie kilkanaście ton lodu i osiem godzin na stworzenie rzeźb na dowolny temat” – informują władze Poznania. – “Zmagania rozpoczną się o godz. 9.00 i potrwają do 17.00. Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród nastąpi ok. godz. 18.00. Ponadto ok. godz. 19.00 na poznaniaków czeka specjalny pokaz rzeźbienia w lodzie połączony z muzyką i efektami świetlnymi”.

Warto dodać, że festiwalowi towarzyszy minijarmark, gdzie można kupić grzane wino i przekąski – oraz Miasteczko lodowe – Stihl Ice City, gdzie także można podziwiać lodowe rzeźby.

 

Strona głównaPoznańPoznań Ice Festival: Rzeźbiarze walczą w drugim konkursie