Fot. Sławek Wąchała

Poznań: HIV ciągle groźny! Gdzie można zbadać się za darmo?

Od początku roku, w samym tylko Poznaniu, zarejestrowano 91 zakażeń wirusem HIV. 8 osób zachorowało na AIDS, a jedna niestety zmarła.

Alarmujące statystyki podał poznański sanepid z powodu trwającego właśnie Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV. – Codziennie w Polsce średnio 3 osoby dowiadują się, że są zakażone HIV. W zdecydowanej większości do zakażeń dochodzi drogą kontaktów seksualnych – tłumaczy Cyryla Staszewska, rzecznik PSSE.

Z tego też powodu pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu będą prowadzić wykład w jednej z poznańskich szkół, dotyczący podstawowej informacji na temat wirusa HIV. Warto pamiętać, że wczesne wykrycie wirusa może znacząco poprawić życie zakażonej osoby. W tym celu należy zrobić sobie badania (zwykłe pobranie krwi), które da odpowiedź na to czy nie jest się zarażonym wirusem.

– W 30 punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) można zrobić to badanie bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo – przypomina Cyryla Staszewska.

W Poznaniu punkt PKD znajduje się na ul. Mickiewicza 5. Punkt jest czynny w poniedziałki, czwartki i piątki w godz. 16-20. Na wynik testu przeważnie czeka się kilka dni.