Pożegnanie Helmutów 5 fot. S. Wąchała

Poznań: “Helmuty” pożegnały się z klasą. I przy tłumach wielbicieli!

Wystawa zabytkowych tramwajów, pamiątkowe zdjęcia,m no i oczywiście ostatnia przejażdżka na pokładzie “Helmuta”. Wszystkie te atrakcje przyciągnęły tłumy chętnych. No cóż, nie od dziś wiadomo, że poznaniacy kochają swoje tramwaje…

Od godziny 11.00 – tak jak zapowiadaliśmy – można było podziwiać wszystkie będące jeszcze w eksploatacji wagony GT8 (697, 699, 702, 703, 707, 708, 711). Dodatkową atrakcją był dwukierunkowy wagon GT8 #907 z Frankfurtu oraz premiera – pierwszy wyjazd po remoncie wagonu GT6 #615. Z każdym można sobie było zrobić pamiątkowe zdjęcie.

W samo południe niektóre z “Helmutów” – GT8 – wyruszyły w swoją ostatnią podróż po mieście.
Pożegnalna trasa prowadziła z Madaliny przez Hetmańską, Głogowską, trasą PST na Sobieskiego – i z powrotem. Natomiast o 12.28 z os. Sobieskiego można było dojechać trasą PST do Gwarnej, a dalej przez Święty Marcin i Trasę Kórnicką na Franowo. W planach kolejnej trasy było zwiedzanie Wildy, a potem przejazd przez Roosevelta i Sołacz na na Piątkowską – i z Piątkowskiej z powrotem na Madalinę.

Jak obiecali członkowie Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych, w co ciekawszych miejscach tramwaje zatrzymywały się na sesje zdjęciowe, można było też wesprzeć renowację starych tramwajów biorąc udział w kweście “Ratujmy Stare Bimby”.

Pożegnanie i przejazdy po mieście potrwają co najmniej do 15.oo, więc miłośnicy starych tramwajów jeszcze je zdążą złapać “na mieście”. A jeśli nie – zawsze będą mogli się przejechać “Helmutem” podczas parady zabytkowych tramwajów, bo dwa pojazdy MPK zamierza zachować właśnie w tym celu. No i nadal po mieście będą jeździły dwukierunkowe “Helmuty” – przy okazji większych remontów…

el, fot. Sławek Wąchała

3
Dodaj komentarz

avatar
Szymon Fudo
Szymon Fudo

WRESZCIE. Okropne były te tramwaje. Niewygodne, ciasne…

Skądinąd najnowsze też są robione nie do końca z głową. Nie wiem co za projektant ma notorycznie ciągoty do robienia siedzeń odwróconych tyłem do kierunku jazdy, kiedy da się je zmontować w normalnym kierunku.

Merberos Knightmare
Merberos Knightmare

Nieprawda. Jestem poznaniakiem i nienawidzę tego skansenu.

pasażer
pasażer

Skoro “się pożegnały” to dlaczego jeszcze jeżdżą po Poznaniu?