poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Poznań: Handel nielegalnymi lekami. Zatrzymano 9 osób, w tym dwóch policjantów

Podrobione recepty, urządzenia do ich podrabiania, leki przeciwbólowe i psychotropowe, pieniądze i samochody. Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło gang handlujący nielegalnymi lekami. Zatrzymano 9 osób, w tym dwóch policjantów.

Na trop gangu funkcjonariusze wpadli przy okazji prowadzenia międzynarodowego śledztwa w sprawie obrotu podrabianymi lekami w Europie. Śledztwo było prowadzone wspólnie ze służbami francuskimi oraz włoskimi i zakończyło się w lutym tego roku. Wówczas jeden z tropów zaprowadził funkcjonariuszy do gangu, którego członkowie pozyskiwali i wprowadzali do obrotu lekarstwa zakazane w Polsce lub których sprzedaż jest ściśle kontrolowana.

Kilkanaście miesięcy pracy

“Wszystko wskazywało na to, że w działalność grupy może być zamieszanych dwoje policjantów, dlatego rozpoczęto ścisłą współpracę z policjantami z Wydziału w Poznaniu Biura Spraw Wewnętrznych Policji” – informuje CBŚP. – “Policjanci CBŚP, BSWP i prokuratorzy z Prokuratury Regionalnej w Poznaniu pracowali nad sprawą kilkanaście miesięcy, ustalając członków zorganizowanej grupy przestępczej, sposób ich działania, miejsca przechowywania produktów leczniczych oraz źródła ich pochodzenia, a także sposoby legalizacji pieniędzy pochodzących z przestępczej działalności. Realizując sprawę, policjanci ściśle współpracowali także z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym”.

W efekcie funkcjonariusze ustalili, że działalność gangu trwała od początku 2020 roku. W tym czasie jego członkowie gangu wprowadzili do obrotu znaczne ilości produktów farmaceutycznych. Leki zdobywali na podstawie sfałszowanych recept, które za pośrednictwem współpracujących aptek były realizowane bez wiedzy osób, na które je wystawiono. Tak zdobyte leki trafiały na czarny rynek, oczywiście za znacznie wyższą cenę.
“Z dotychczas zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że członkowie grupy mogli pozyskać ponad 730 kg leków, o czarnorynkowej wartości ponad 2,6 mln zł” – szacuje CBŚP.

Uderzenie w kilku województwach

Zatrzymań podejrzanych o udział w nielegalnej działalności dokonano 29 lipca jednocześnie w kilkunastu miejscach w Polsce, na terenie województwa wielkopolskiego, łódzkiego i mazowieckiego.
“Podczas akcji zatrzymano 9 osób, w tym 2 funkcjonariuszy” – podaje CBŚP. – “W trakcie przeszukań, w których uczestniczyli inspektorzy z GIF, policjanci zabezpieczyli kilkaset opakowań z produktami leczniczymi największych koncernów farmaceutycznych na świecie, podrobione recepty, pieczątki i urządzenia służące do ich podrabiania, telefony komórkowe oraz nośniki danych informatycznych. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie należące do podejrzanych, tj.: ponad 120 tys. zł. i 6 tys. euro, pojazdy warte blisko 130 tys. zł oraz środki znajdujące się na rachunkach bankowych”.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a dodatkowo jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tym gangiem, jak również zarzuty sprowadzania niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób, poprzez nielegalne wprowadzenie do obrotu leków oraz zarzuty z ustawy Prawo farmaceutyczne.

Zatrzymanie dwojga funkcjonariuszy, jak podkreśla CBŚP, to “efekt stanowczego działania i bezkompromisowego postępowania wobec wszystkich osób, bez względu na to jaki zawód wykonują. Całej formacji zależy, aby identyfikować osoby zachowujące się niezgodnie z zasadami Etyki Zawodowej Policjanta”.

Na wniosek prokuratora sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec 7 podejrzanych.

Strona głównaWiadomości z Poznania i powiatu poznańskiegoPoznań: Handel nielegalnymi lekami. Zatrzymano 9 osób, w tym dwóch policjantów