Jarmark Świętojański - parada fot. Sławek Wąchała

Poznań: Gwardia Gryfa na rozpoczęcie Jarmarku Świętojańskiego

Nazywani są sbandieratori, czyli – po włosku – żonglujący chorągwiami. Gwardia Gryfa z Wrocławia, półfinalista konkursu „Mam talent”, pokazała dziś, jak widowiskowa jest ta sztuka. W ten właśnie sposób rozpoczął się Poznański Jarmark Świętojański.

Sbandieratori wywodzą się ze średniowiecznych Włoch, bo tam właśnie powstała sztuka żonglerki chorągwiami. I jak w średniowiecznych Włoszech towarzyszą im szczudlarze oraz aktorzy – widowisko musi być na tyle efektowne, by przyciągnęło publiczność.

I było: mimo upału widzowie z zachwytem oglądali popisy wrocławskich aktorów i gorąco ich oklaskiwali. Trzeba przyznać, że podziwianie ich na tle renesansowego przecież ratusza, czyli tylko nieco młodszego od prezentowane przez Gwardię Gryfa sztuki, pozwalało cofnąć się w czasie do Poznania sprzed kilkuset lat, gdzie takie popisy były zapewne czymś zwyczajnym z okazji świąt czy uroczystości.

Dziś nie jest to takie łatwe – wrocławska grupa jest jedyną w kraju prezentującą niezwykle widowiskową sztukę żonglowania i tańca z chorągwiami. Zdecydowanie warto było to zobaczyć!

Wart wiedzieć, że zespół składa się z 20 artystów, tworzących dwie drużyny artystyczne: chorągwiarzy i tancerzy. Wspólnie tworzą naprawdę wyjątkowe widowisko, o którym trudno zapomnieć.

el

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze