Miasto Poznań panorama Fot. Sławek Wąchała-4

Poznań: Gwałty podczas przejazdów zamawianych przez aplikacje. Policja prowadzi śledztwo

Zaczęło się od Warszawy, gdzie stwierdzono już 20 gwałtów popełnionych na kobietach przez kierowców podczas przejazdów zamawianych przez aplikacje. Teraz okazuje się, że takie przypadki są także w Poznaniu.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, w stolicy jest prowadzonych 20 spraw o gwałt popełniony przez kierowcę zamówionego przez aplikację. Ofiarą padają młode kobiety, które wychodzą z klubu czy z imprezy od przyjaciół nad ranem. Sposób działania jest zazwyczaj bardzo podobny: kierowca zatrzymuje się gdzieś na bocznej drodze, przesiada na tylne siedzenie i gwałci ofiarę. 11 przypadków, którymi zajmuje się policja, miało miejsce w ubiegłym roku, 9 w tym. Sprawcami są głównie obcokrajowcy: sześciu Gruzinów, dwóch Uzbeków, dwóch Tadżyków, jeden Algierczyk, jeden obywatel Turkmenistanu i ośmiu, których narodowości nie ustalono.

Okazuje się, że takie przypadki mają miejsce także w Poznaniu. Jak powiedział Radiu Poznań Maciej Święcichowski z zespołu prasowego wielkopolskiej policji, funkcjonariusze odebrali ostatnio trzy zgłoszenia o jednej próbie gwałtu i trzech molestowaniach w samochodach, które kobiety zamówiły przez aplikację i którymi miały wrócić do domu. Wszyscy kierowcy zostali już zatrzymani – i inaczej niż w Warszawie, nie są to głównie cudzoziemcy.

Sieci transportowe zapewniają, że wdrożyły mechanizmy bezpieczeństwa, które minimalizują takie ryzyko, weryfikują też tożsamość kierowcy w czasie rzeczywistym – zdarzało się, że sprawca korzystał z karty innego kierowcy. Jednak zachęcają też pasażerów, a zwłaszcza pasażerki, by sprawdzali, czy numer rejestracyjny samochodu zgadza się z danymi z profilu aplikacji i czy za kierownica siedzi kierowca ze zdjęcia. W przypadku jakichkolwiek niezgodności natychmiast należy do zgłosić operatorowi.