Godzina dla Ziemi fot. WWF

Poznań: Godzina dla Ziemi. To już w sobotę!

“Ocalmy Bałtyk, nim zatęsknimy” – pod takim hasłem odbywa się tegoroczna “Godzina dla Ziemi WWF”. Będziemy ją obchodzili 27 marca o godz. 20.30. Każdy może się przyłączyć – wystarczy na godzinę zgasić światło.

Co roku pod koniec marca miliony ludzi na całym świecie gaszą światło podczas “Godziny dla Ziemi”, a w inicjatywę włącza się wiele miast. Także Poznań, który co roku symbolicznie gasi część oświetlenia.

W tym roku w stolicy Wielkopolski światła zgasną m.in. przy budynku urzędu miasta na placu Kolegiackim, na MTP, w CK Zamek i na Stadionie Miejskim. Udział w akcji zadeklarowały też Uniwersytet Ekonomiczny oraz Uniwersytet Przyrodniczy – one również zgaszą światła w swoich budynkach, Ciemny będzie także Bałtyk, zakłady Volkswagena w Antoninku, na Wildzie i we Wrześni, budynek Atanera przy Towarowej 35 i Homepark Franowo.

Nie będzie oświetlony także Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego, skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata i plac Marii Skłodowskiej-Curie.

Inicjatywa fundacji WWF (World Wide Fund for Nature) ma skłonić ludzi do refleksji nad zmianami klimatu – w tym roku szczególnie istotne dla Polski, bo chodzi o Bałtyk. To właśnie nasze polskie morze i problemy, z jakimi się boryka, są motywem przewodnim tegorocznej “Godziny dla Ziemi”. Największymi z nim jest zanieczyszczenie wód, nie tylko spływającymi z rzek i pól nawozami i zanieczyszczeniami. Także wszystkim tym, co zgubiły w morzu przepływające statki: sieci, kontenery, sprzęt czy resztki paliwa. Wszystko to prowadzi do powstawania przydennych obszarów pozbawionych tlenu i zanikania życia w morzu. Jeśli nie zaczniemy temu przeciwdziałać, to – jak ostrzega WWF – przyszłe pokolenia bedą oglądały Bałtyk tylko w muzeum.

Każdy mieszkaniec może nie tylko wziąć udział w akcji i zgasić światło na symboliczną godzinę, ale także podpisać petycję do Premiera RP apelującą o natychmiastowy ratunek dla Bałtyku, która jest dostępna na stronie “Godziny dla Ziemi”. 

UMP

5 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze