wtorek, 5 grudnia, 2023

Poznań: Festiwal rzeźb w drewnie znów w mieście. Będzie też rzeźbienie na czas

Najlepsi artyści z całej Europy i możliwość oglądania na żywo tego, co i jak tworzą. Tak będzie wyglądał Poznań Wood Festival, którego druga edycja odbędzie się w dniach 8-11 września w Koszarach Kultury.

“W trackie POZnań Wood Festival 2022 ok. 20 rzeźbiarzy z Polski, Niemiec, Białorusi oraz Czech stanie w szranki w konkursie głównym” – informują władze miasta. – “Artyści wykonają w drewnie elementy małej architektury – ławki czy siedziska. Inspiracją będzie dla nich temat przewodni konkursu, jakim są gatunki zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem w Polsce. Do wykonania swoich dzieł użyją pilarek, szlifierek i dłut”.

Walczących w konkursie głównym będzie można oglądać podczas pracy od czwartku 8 września do soboty 10 września w godz. 11.00-19.00, a w niedzielę 11 września do godziny 18.00. Właśnie w niedzielę o 18.00 zostaną wręczone nagrody w tym konkursie.

Festiwal przewiduje także konkurencję Speed Wood Carving, polegającą na jak najszybszym wykonaniu rzeźby w drewnie na dowolny temat – na to zadanie uczestnicy będą mieli maksymalnie godzinę. Gotowe rzeźby zostaną przeznaczone na licytacje, z których dochód zostanie przekazany na rzecz fundacji działających dla seniorów (pieniądze z piątku), dzieci (dochód z soboty) i zwierząt (zysk z niedzieli). Speed Wood Carving będzie można oglądać codziennie w czasie trwania festiwalu: w piątek od godziny 16.00, sobotę od 15.00 i w niedzielę od 14.00. Licytacje będą się odbywać od razu po zakończeniu konkursu.

Specjalne warsztaty z malowania na drewnie oraz rzeźbienia w glinie przygotowano też dla dzieci – będą się odbywać od piątku do niedzieli. Natomiast starszym odwiedzającym umili czas Lotny Festiwal Piwa, a w piątek i sobotę od 18.00 do 22.00 – muzyka na żywo.

Warto dodać, że do konkursu głównego przeznaczono około 120 kawałków drewna, a do Speed Wood Carvingu, ponad 50 kawałków, ale żaden nie pochodzi z drzewa specjalnie ściętego na tę okazję. Wszystko to są drzewa, które uprzątnięto po przejściu orkanu Eunice: połamanych czy wyrwanych z korzeniami.

Strona głównaKulturaPoznań: Festiwal rzeźb w drewnie znów w mieście. Będzie też rzeźbienie na...