Silence fot. Teatr Biuro Podróży

Poznań: Festiwal na Wolnym Powietrzu: spotkanie z prof. Tyszką, prof. Ostrowską i “Silence/Cisza w Troi”

Promocja książki “Klasycy na Ulicy” oraz spektakl “Silence/Cisza w Troi” Teatru Biuro Podróży – to atrakcje przedostatniego dnia Festiwalu na Wolnym Powietrzu w Poznaniu.

Spotkanie z autorami książki „Klasycy na Ulicy” rozpocznie się o godzinie 19.00 w Starej Rzeźni.

Jak przystosować klasyczny tekst do ulicznego kontekstu? Jak okiełznać żywioł ulicy, aby przesłanie klasyka dotarło do wszystkich obecnych i przytomnych? Próbami odpowiedzi na te istotne pytania są zawarte w książce teksty, autorstwa teatrolożek i teatrologów z Polski, Wielkiej Brytanii, Włoch i Francji, które zaprezentowane zostały podczas konferencji Klasycy na ulicy, zorganizowanej przez Zakład Performatyki Instytutu Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu wspólnie z Teatrem Biuro Podróży w dniach 5-6 października 2016 roku.

W teatrze ulicznym tekst schodzi na drugi plan, bo jego podanie napotyka na szereg oczywistych przeszkód. Widz jest tu dużo swobodniejszy, a jego kontakt z przedstawieniem jest zdany na cały szereg przypadków. Podobnie jest zresztą z działaniami zespołu sceny – ich wyliczonej na próbach precyzji grozi ogromna ilość niekontrolowanych, akcydentalnych zdarzeń, które mogą zakłócić przebieg spektaklu i zburzyć koncentrację widzów na przebiegu akcji.
Ale to tylko kilka z wielu fascynujących sekretów teatru tego rodzaju…

O godzinie 21.00 w tym samym miejscu rozpocznie się spektakl Teatru Biuro Podróży “Silence/Cisza w Troi”.
W tym spektaklu Teatr Biuro Podróży wykorzystując środki teatru plenerowego: symboliczną scenografię, ogień, szczudła oraz lalki – postaci dzieci i przejmującą muzykę, opowiada o ludziach, którzy znaleźli się w zawierusze wojennej i którym pozostały już tylko marzenia o ucieczce.

W kontekście zatrważającej rzezi i czystek dokonujących się na Bliskim Wschodzie, których rezultatem jest masowy exodus ludności w bezpieczniejsze miejsca, teatr opowiada o losach uchodźców. Po spektaklu Carmen Funebre, dla którego inspiracją była wojna w Jugosławii, wydawało się, że we współczesnym świecie nic gorszego już stać się nie może. Jednakże rzeczywistość przerosła wyobraźnię. Jesteśmy świadkami zjawiska o niespotykanej skali, które wywołuje niepokój i lęk w całej Europie. Czy mamy się czego obawiać?

Teatr Biuro Podróży przygląda się sytuacji z punktu widzenia mieszkańca oblężonego miasta, na które spadły bomby, człowieka, któremu jeszcze kilka lat temu nie przyszłoby do głowy, że stanie się uchodźcą. Bohaterami spektaklu są dzieci – niewinni świadkowie śmierci bliskich, ofiary tułaczki, głodu i przemocy. Dla tych dzieci i ich przyszłego spokoju, spróbujmy choć na chwilę postawić się w roli uchodźcy.

Spektakl powstał w 2016 na zamówienie Greenwich+Docklands International Festival/London oraz Hull UK City of Culture 2017 / Freedom Festival, w koprodukcji z GDIF. Był grany ponad 100 razy w Polsce, Anglii, Szkocji, Hiszpanii, Niemczech, Czechach, Bułgarii, Indiach i Iranie.

Reżyseria: Paweł Szkotak
Obsada: Marta Strzałko, Magdalena Dębicka, Natalia Klupp, Bartosz Borowski, Łukasz Kowalski, Jarosław Siejkowski, Tomasz Wrzalik, Maciej Zakrzewski
Obsługa techniczna: Adam Mikołajczak

Wstęp na oba wydarzenia wolny – po okazaniu wydrukowanego i podpisanego oświadczenia, które można pobrać tutaj. Obowiązują zasady reżimu sanitarnego oraz limit miejsc. Pierwszeństwo wstępu na spektakl “Silence/Cisza w Troi” będą mieli uczestnicy spotkania na temat książki “Klasycy na Ulicy”

mat. pras., el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze