Jędrzej Solarski, Katarzyna Kamińska, Grzegorz Jura

Poznań: “Fest Księgarnia”, czyli wybieramy ulubione księgarnie poznaniaków

Wystarczy napisać krótką recenzję swojej ulubionej księgarni, wysłać – i zdobyć nagrodę tak dla siebie, jak i dla księgarni. To pomysł miasta na wsparcie przedsiębiorców z tej branży w czasie pandemii.

– Spotykamy się w dniu bardzo szczególnym, Międzynarodowym Dniu Książki i Dniu Praw Autorskich. I myśmy ten dzień wybrali na ogłoszenie plebiscytu “Fest księgarnia” na ulubioną księgarnię autorską i niezależną poznaniaków – mówiła Katarzyna Kamińska, szefowa Wydawnictwa Miejskiego Posnania. Dyrektor podkreśliła też ogromną rolę, jaka pełnią w mieście właśnie księgarnie, będące bardzo często mikrodomami kultury i współtworzące krajobraz kulturalny miasta.

Plebiscyt bardzo cieszy zastępcę prezydenta Jędrzeja Solarskiego, który był jednym z jego inicjatorów.
– Myślę, że większość poznaniaków ma swoją ulubioną małą, niesieciową księgarnię, gdzie lubi kupować książki i lubi przebywać – mówił. – Chcemy w tym trudnym okresie dla mieszkańców, przedsiębiorców wesprzeć małe, lokalne, poznańskie księgarnie i zachęcić do głosowania na tę ulubioną “Fest Księgarnię”. Dla tych najlepszych księgarń przewidzieliśmy nagrody finansowe.

Pula nagród w konkursie wynosi 64 tys. zł. Najlepsza księgarnia dostanie 10 tys. zł, druga 8 tys. zł, a trzecia – 6 tys. zł. Są też wyróżnienia dla kolejnych 10 księgarń – każda otrzyma po 4 tys. zł.

Głosowanie odbywa się na stronie internetowej plebiscytu. W konkursie bierze udział 29 księgarń – początkowo miało być ich 31, jednak dwie się zlikwidowały, co już pokazuje, że pomoc jest potrzebna.

Uczestnicy plebiscytu, żeby wziąć w nim udział, muszą napisać krótką informację, recenzję wybranej księgarni – i wysłać na stronę. Najlepsza recenzja zostanie nagrodzona – otrzyma 800 zł, druga – 600, a trzecia – 400 zł. Przewidziano też 7 wyróżnień po 200 zł i będą to vouchery na zakup książek w tych księgarniach, których recenzja dotyczyła.

Grzegorz Jura, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki RMP, to kolejny pomysłodawca plebiscytu “Fest Księgarnia”.
– Dzisiaj materializujemy pomysł wsparcia dla przedsiębiorców, a z drugiej strony dla ośrodków, podmiotów, które wpływają na ten element kulturotwórczy w mieście – mówił. – Bo takie księgarnie niezależne organizują autorskie spotkania, często to jedyne miejsce, w których można dostać jakąś specjalistyczną publikację. Z jednej więc strony przedsiębiorcy, a z drugiej – takie podmioty, które tworzą kulturę w mieście. Chcemy wspierać księgarnie, promować dalej te miejsca, żeby one z mapy Poznania nie zniknęły w tym trudnym czasie – mamy już drugi rok pandemii. “Fest Księgarnia” to jeden z elementów zapisanych w budżecie i wspierających obszar kulturotwórczy.

Plebiscyt rozpoczął się dziś, a głosowanie na księgarnie potrwa do 23 czerwca. Do końca czerwca Wydawnictwo Miejskie ogłosi wyniki plebiscytu. Konkurs będzie też promowany przez miasto, by zachęcić poznaniaków do głosowania i pomóc w ten sposób księgarniom.

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze