Poznań: Fatalna jakość powietrza. Zakaz palenia w kominkach!

Ze względu na przekroczenia dopuszczalnego poziomu PM10 i niezbyt optymistyczne prognozy, w mieście pojawił się zakaz palenia m.in. w kominkach.

– Z uwagi na stwierdzone wczoraj (na stacji automatycznego pomiaru jakości powietrza WIOŚ) przekroczenie 24-godzinnego poziomu dopuszczalnego PM10 i prognozowane utrzymanie przekroczenia, zakazuje się dzisiaj od godziny 0:01 do 23:59 stosowania źródeł ciepła wykorzystujących paliwa stałe nie spełniających wymagań Ekoprojektu (piec, kocioł lub kominek), jeżeli mieszkanie, dom lub lokal użytkowy posiada równolegle drugie źródło ciepła z miejskiej sieci cieplnej, gazowe, elektryczne, pompy ciepła lub inne spełniające wymagania Ekoprojektu – czytamy w komunikacie urzędników.

Podstawę prawną stanowi uchwała Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 18.12.2017 r., nr XXXIX/942/17 (tzw. antysmogowa).

 

2
Dodaj komentarz

avatar
50
50

A jaka jest podstawa prawna takich decyzji, bo wszelkie podatki, nakazy i zakazy muszą wynikać z ustawy , a nie np. z uchwały rady osiedla, chyba, że jest ona organem wykonawczym i tworzy przepisy wykonawcze wprost z delegacji ustawowej. A od kiedy to kominet tworzy smog, chyba, że na Wawelu. Nie sądzicie, ze to dziwne? przemysłu nie, ma, Fabryka Nawozów Azotowych w Luboniu, Stomil, Centra, Cegielski na Starołęce, ZNTK, FŁT zlikwidowane, samochody ekologiczne a powietrze niby co raz gorsze. Ciekawostka, skąd ten Syf w powietrzu, bo tak Kamienice , na gazie, domki na peryferiach, Bloki na ciepliku to skąd ?