Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań europejską stolicą robotyki

Roboty przemysłowe, kroczące, a nawet marsjańskie – to między innymi te konstrukcje można było zobaczyć w ostatni weekend w stolicy Wielkopolski. Europejski Tydzień Robotyki to cykl ponad 1000 wydarzeń odbywających się w 37 krajach, a gospodarzem najważniejszego z nich był w tym roku Poznań.

to pierwsze miasto w Polsce, które mogło gościć u siebie Centralne Wydarzenie Europejskiego Tygodnia Robotyki. W poprzednich latach odbywało się ono m.in. w Augsburgu, Brukseli i Amsterdamie. W dniach 14-16 listopada w stolicy Wielkopolski spotkali się przedstawiciele najważniejszych w branży robotycznej firm i instytucji, a motywem przewodnim ich dyskusji było połączenie robotyki i sztucznej inteligencji.

W czwartek na oficjalnym otwarciu pojawili m.in. Uwe Haass, były Sekretarz Generalny euRobotics oraz pomysłodawca Europejskiego Tygodnia Robotyki, Andrei Bunis z Komisji Europejskiej, prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, Prorektor ds. Edukacji Ustawicznej Politechniki Poznańskiej, Krzysztof Kurowski z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS), a także Marina Bill z Robotics and Motion Division w ABB.

– Mitologiczny Talos, mechaniczny olbrzym wyznaczony przez bogów na strażnika Krety to najstarszy przykład w pełni autonomicznego robota – mówił na czwartkowej gali Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej. – Jego przeznaczenie wiele mówi o kierunku, w jakim powinniśmy rozpatrywać rozwój robotyki. To dziedzina, która w wielu obszarach może pomagać człowiekowi, a nawet wynosić jego możliwości na wyższy poziom. Roboty mogą być wykorzystywane m.in. w ratownictwie czy pełnić rolę opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych.

Kolejne dwa dni (15-16 listopada) organizatorzy przygotowali z myślą o szkołach, grupach zorganizowanych oraz szerokiej publiczności. Otwarte dla wszystkich wystawy, warsztaty oraz prelekcje przyciągnęły setki odwiedzających. Dużym zainteresowaniem cieszył się m.in. robot YuMi od ABB, który rywalizował z odwiedzającymi w układaniu klocków sześciennych na czas. Młodsi pasjonaci nauki mogli zaprojektować własnego robota, a następnie zbudować go i wprawić w ruch wykorzystując zaawansowany zestaw LEGO.

Nieco starsi wzięli udział w warsztatach Arduino z budowy i programowania prostych układów elektronicznych. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się też czworonożny robot ANYmal wykorzystywany w projekcie H2020 THING. Inicjatywa ta ma na celu wykonywanie zadań inspekcyjnych w trudnych warunkach, jak kopalnie i podziemne kanały przez autonomicznego robota kroczącego.

– W strefie wystawców można było zobaczyć liderów na rynku robotyki, jak międzynarodowy koncern ABB – opowiada dr Krzysztof Walas z Politechniki Poznańskiej, koordynator wydarzenia. – Tuż obok nich swoje osiągnięcia prezentowały koła naukowe oraz studencka drużyna IMPULS z Kielc, tegoroczni zwycięzcy dwóch najważniejszych konkursów robotów marsjańskich: European Rover Challenge (ERC) oraz University Rover Challenge (URC). Europejski Tydzień Robotyki ma na celu inspirować edukację technologiczną u uczniów w każdym wieku i podkreślać znaczenie robotyki w różnych obszarach. Myślę, że bogaty program atrakcji, który przygotowaliśmy, doskonale spełnił oba te zadania.

Równolegle do strefy pokazów odbywały się wykłady i panele dyskusyjne. Chętni mogli dowiedzieć się m.in. „Jak robot postrzega świat” lub obejrzeć prezentacje pt. „Roboty mogą też latać”, „Łaziki marsjańskie” czy „Samochody autonomiczne – jakie technologie za tym stoją”. Dużym zainteresowaniem publiczności cieszyła się międzynarodowa dyskusja na temat udziału kobiet w branży nowych technologii. Na scenie stanęły przedstawicielki Bucharest Promo Robots (Rumunia), ABB (Szwecja/Szwajcaria), PSNC (Polska) IT Girls (Bośnia i Harcegowina), Scuola di Robotica (Włochy) oraz City of Riihimäki, (Finlandia).

Organizatorami Centralnego Wydarzenia Europejskiego Tygodnia Robotyki w Poznaniu byli: Politechnika Poznańska, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) oraz Europejska Fundacja Kosmiczna. W gronie sponsorów wydarzenia znaleźli się: ABB, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, ASTOR oraz PAL Robotics. Cykl wydarzeń odbywających się na całym kontynencie pod nazwą Europejski Tydzień Robotyki organizowany jest od 2011 roku przez euRobotics. To międzynarodowe stowarzyszenie non-profit z siedzibą w Brukseli, które skupia ponad 250 firm, uniwersytetów i instytucji badawczych z wielu gałęzi branży robotycznej.

Mat.pras., el

Strona głównaPoznańPoznań europejską stolicą robotyki