Poznań: Dwaj sędziowie zrezygnowali z funkcji sędziów dyscyplinarnych. Z powodu ustawy kagańcowej

Powodem rezygnacji poznańskich sędziów ze swoich stanowisk jest to, że nie zamierzają karać dyscyplinarnie swoich kolegów.

Jak podaje Radio Tok FM, rezygnację złożyli sędziowie Sławomir Jęksa i Leszek Matuszewski. W swoich rezygnacjach napisali, że ustawa kagańcowa ich zdaniem narusza prawo Unii Europejskiej i polską Konstytucję. Jej sformułowania są też nieprecyzyjne – bo co to znaczy, że można pociągnąć do odpowiedzialności sędziego za “działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie organu wymiaru sprawiedliwości” albo za “działania kwestionujące istnienie stosunku służbowego sędziego, skuteczność powołania sędziego, lub umocowanie konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej”? Jakie konkretnie działania ustawodawca miał na myśli?

Sędziowie uważają, że ustawa zawierająca tak nieprecyzyjne punkty ma służyć tylko jednemu celowi: represjonowaniu sędziów, którzy będą odmiennego zdania niż obecna władza i nie będą się zgadzali na dalsze demolowanie aparatu wymiaru sprawiedliwości. Dlatego złożyli wnioski o niezwłoczne odwołanie ich z funkcji sędziów dyscyplinarnych, ponieważ, jak napisali, sumienie i poczucie odpowiedzialności nie pozwalają im uczestniczyć w takiej procedurze.

el

11
Dodaj komentarz

avatar
Jerzy Wróbel
Jerzy Wróbel

Jasne, przecież głupio karać sędziego za kradzież w sklepie czy jazdę po pijanemu lub za korupcję.
Zamierzają karać tylko tych których stać na bezkarność.
Czyżby sędziowska klika zaczynała się w końcu “sama oczyszczać”, jak już dawno obiecywali ?

Jolanta Cysewska
Jolanta Cysewska

Jak mozna karac kolegow jak sam nie lepszy !!!!

Jerzy Wróbel
Jerzy Wróbel

Oszczędzającym na konsekwentnym czytaniu ze zrozumieniem, ciężko myślącym lub tym, którzy tylko udają glupich, a w istocie bronią przestępczej kasy sędziowskiej że względu na osobiste profity polecam fakty:
https://wpolityce.pl/m/polityka/487380-sedzia-nawacki-zdemaskowal-w-sieci-uklad-sedziowski-iii-rp

Grażyna Radziul
Grażyna Radziul

W każdym zawodzie wymagana jest kontrola, w przeciwnym razie rodzą się patologie… Tutaj dodatkowo mamy jeszcze problem “feudalnej” mentalności sędziowskiej rodem z głębokiego PRL-u, którą zaprezentowała sędzia Kamińska z SN.

Grażyna Kowalska
Grażyna Kowalska

Ci dwaj niech idą …..krzyż na drogę… Tu nie ma żadnej ustawy kagańcowej. Tu jest zwykła przyzwoitość. Równość wobec prawa !