Personel siada do testów fot. Drużyna Strusia

Poznań: Drużyna Strusia prosi o pomoc!

Wątpliwości pracowników szpitala Szwajcarskiej budzą zapisy ustawy o tzw. “Dobrym Samarytaninie”. “Jest w niej co najmniej jeden zapis, który jest mocno nie “w porządku” – piszą. I proszą wielkopolskich parlamentarzystów o pomoc w jego zmianie.

Chodzi o zapis dotyczący pracowników medycznych, których wojewodowie będą mogli delegować na pierwszą linię frontu walki z covid-19, często poza miejsce ich zamieszkania. Chodzi tu o mężczyzn do 65 roku życia, a wśród kobiet także karmiące matki. Jedno i drugie jest zdaniem Drużyny Strusia niedopuszczalne.

“Osoby w wieku 60+ to grupa największego ryzyka, jeżeli idzie o przebieg zakażenia” – przypominają.- “Ci ludzie są jeszcze aktywni zawodowo (i bardzo dobrze), leczą w szpitalach, domach opieki, przychodniach… . Nie siedzą pochowani w domach, ale pomagają w miejscach, gdzie aktualnie pracują. Z racji swojego wieku powinni być jednak bardziej chronieni, a nie wysyłani na pierwszą linię, np. do tworzonych szpitali tymczasowych. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku karmiących matek. które również według nowej ustawy będzie można delegować do pracy. To jeszcze bardziej nie w porządku”.

Ponieważ projekt został odesłany do dalszych prac, jest jeszcze czas na zmiany – i to właśnie proszą wielkopolskich parlamentarzystów członkowie Drużyny Strusia. Chodzi o to, by nie wysyłać karmiących kobiet albo “seniorów” na wojnę, tym bardziej że oni i tak od marca uczestniczą w walce z covid-19, czego wiele przykładów jest choćby w szpitalu Strusia.
“Dyżurują, leczą i pomagają. Nie narażajmy ich jeszcze bardziej!” – apeluje Drużyna Strusia. – “Z doświadczenia wiemy, że nie ochronią ich nawet “2 jabłka grójeckie dziennie”…

Swój apel poznańscy medycy wysłali nie tylko do posłów i senatorów z Wielkopolski, ale do Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, Krajowej Izby Fizjoterapeutów, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu. Mają nadzieję, że dzięki takiej pomocy kontrowersyjne zapisy ustawy da się zmienić. Zresztą, jak uważają, nie ma innego wyjścia, bo najgorsze jeszcze przed nami…

Drużyna Strusia, el

5 2 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze