Poznań: Dowództwo 5 korpusu armii USA zostanie na stałe w stolicy Wielkopolski

armia USA Poznań fot. Wojsko Polskie

„Zamierzamy ustanowić stałą kwaterę główną, Korpus Piątej Armii USA, i wzmocnić interoperacyjność USA-NATO na całej wschodniej flance”- powiedział prezydent Joe Biden podczas szczytu NATO w Madrycie. Chodzi o sztab w Poznaniu.

Według słów prezydenta Bidena stała kwatera główna pozwoli Stanom Zjednoczonym wzmocnić swoją pozycję w Europie – i tym samym zwiększyć bezpieczeństwo w całym regionie po inwazji Rosji na Ukrainę. Prezydent podkreślił odpowiedzialność USA za obronę terytorium NATO.

USA nie tylko ustanowią stałą kwaterę główną w Polsce, ale także wyślą dwie dodatkowe eskadry myśliwców F-35 do Wielkiej Brytanii i wyślą więcej broni do obrony przeciwlotniczej do Niemiec i Włoch. Kwatera główna to dowództwo piątego korpusu amerykańskiej armii w Poznaniu, które powstało 2 lata temu, ale nie miało dotąd określonego statusu.

– NATO jest silne i zjednoczone, a kroki, które podejmujemy podczas tego szczytu, jeszcze bardziej wzmocnią naszą zbiorową siłę – powiedział Joe Biden.

O decyzji prezydenta Bidena poinformował na swoim Twitterze Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

 

Podziel się: