Poznań: Domy na Wilczym Młynie już po wizji lokalnej. Co było powodem zalania fekaliami?

Zalana łazienka, Wilczy Młyn fot. Agata
Zalane piwnice, wylewające się nieczystości z brodzików i toalet – mieszkańcy osiedla na Wilczym Młynie byli jednymi z tych, którzy najbardziej ucierpieli z powodu ulewy 22 czerwca. Wiadomo już, dlaczego z ich kanalizacji wyciekły fekalia.

Przypomnijmy: mieszkańcom domów szeregowych na osiedlu zaczęła wybijać kanalizacja wkrótce po rozpoczęciu ulewy. Przez kilka godzin fekalia zalewały im domy – mieszkańcy pierwsze wycieki stwierdzili około 14.00, a pomoc pojawiła się dopiero około 19.00. Służby wodno-kanalizacyjne miały pełne ręce roboty w całym mieście i nie nadążały z pomocą – tylko na tym jednym osiedlu odnotowano 40 zgłoszeń tego jednego dnia, a Aquanet jak dotąd otrzymał 80 pism i e-mali w tej sprawie.

Po wizji lokalnej na osiedlu okazało się, że powodem wycieku było nie tylko przeciążenie sieci kanalizacyjnej z powodu ulewy. Jak informuje „Głos Wielkopolski”, wiele posesji nie miało urządzeń zabezpieczających je przed cofaniem się ścieków z sieci albo były one niesprawne, bo nie czyszczono ich regularnie. Dodatkowo, tak jak zresztą podejrzewały służby Aquanetu, wiele posesji nielegalnie odprowadzało deszczówkę do kanalizacji sanitarnej. Dotąd udało się znaleźć 15 takich przypadków na osiedlu, ale nie jest wykluczone, że jest ich więcej.

Aquanet dotąd otrzymał 89 wniosków o odszkodowanie za wyrządzone straty – wszystkie są przekazywane Warcie, ubezpieczycielowi spółki. W tym tygodniu powinny być pierwsze decyzje o wysokości odszkodowań, o ile poszkodowani dostarczyli wymagane dokumenty.

 

Podziel się:

Ostatnio dodane:

Wydarzenia w Wielkopolsce: