Poznań fot. UMP

Poznań doceniony przez agencję Moody’s. Stolica Wielkopolski z wysokim ratingiem!

Agencja Moody’s potwierdziła rating Poznania na poziomie “A3” z perspektywą stabilną. Zdaniem jej analityków miasto prowadzi rozważną politykę fiskalną, a silna i bogata lokalna gospodarka dobrze wpływa na jego budżet.

15 lutego 2019 r. agencja Moody’s potwierdziła ocenę ratingową Poznania na poziomie A3. Oznacza ona, że miasto posiada bardzo wysoką zdolność do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań finansowych. Prognoza ratingu jest stabilna – co informuje, że sytuacja finansowa Poznania nie zmieni się i nadal pozostanie dobra.

Według agencji Moody’s Poznań prowadzi rozważną politykę fiskalną z dobrymi wynikami finansowymi oraz z umiarkowanym poziomem zadłużenia. Na budżet miasta pozytywnie wpływa silna i bogata lokalna gospodarka generująca wpływy z podatków, które korzystnie oddziaływają na dochody miasta.

Rating uwzględnia również znaczenie Poznania w polskiej gospodarce – jako piątego co do wielkości miasta w kraju i jednego z najsilniejszych ośrodków gospodarczych z drugim najwyższym PKB na mieszkańca oraz najniższą wśród polskich miast stopą bezrobocia.

Rating to opinia niezależnej, wyspecjalizowanej instytucji, określająca wiarygodność kredytową. Wyraża ona ogólną zdolność miasta do wywiązywania się ze swoich zobowiązań finansowych. Głównym zadaniem ratingu miasta jest poinformowanie obecnych i przyszłych inwestorów o wiarygodności i wypłacalności. Posiadanie oceny wiarygodności kredytowej umożliwia łatwiejszy i szerszy dostęp do rynków finansowych oraz pozwala na pozyskanie kapitału zewnętrznego na korzystniejszych warunkach.

– To bardzo ważna informacja dla wszystkich inwestorów – podkreśla Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania. – Wysoki rating ze stabilną prognozą świadczy o tym, że miasto ma duży potencjał i jest wartą uwagi lokalizacją dla biznesu.

Agencja Moody’s jest jedną z najbardziej znaczących na świecie, o wysokiej wiarygodności i prestiżu na międzynarodowym rynku usług ratingowych. Agencja ocenia wiarygodność kredytową 30 tys. emitentów ze 100 krajów świata.

Autor: UMP

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze