Poznań. Dobra wiadomość dla kierowców. Na rondzie Rataje dostępne już wszystkie pasy ruchu!

rondo Rataje po remoncie fot. PIM

Remont ronda ku radości i uldze kierowców oraz pasażerów miejskiej komunikacji dobiega końca. Układanie ostatniej warstwy nawierzchni się zakończyło i kierowcom samochodów osobowych zostały udostępnione wszystkie pasy jezdni.

– Kończymy kolejną, ważną inwestycję w naszym mieście – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Kierowcy mogą już korzystać z wszystkich pasów na drogach dojazdowych oraz na samym rondzie. Priorytetem jest jednak komunikacja publiczna, dlatego całe przebudowane torowisko tramwajowe udostępniliśmy już w grudniu. Stopniowo oddajemy do użytku również wygodne chodniki i drogi rowerowe. Nie zabraknie oczywiście także nowych nasadzeń zieleni.

Od poniedziałku udostępniony jest ostatni zamknięty pas na ul. Krzywoustego od strony Kórnika (służący do jazdy przez rondo Rataje na wprost, do centrum miasta). Teraz kierowcy wjeżdżając na rondo mają do dyspozycji cztery pasy, a od ul. Jana Pawła II nawet pięć.

– W ubiegłym tygodniu pogoda pozwoliła na ułożenie ostatniej warstwy nawierzchni północnej jezdni ul. Krzywoustego między rondem a mostem Królowej Jadwigi, a także południowej, od mostu do ul. Jurackiej – mówi Tomasz Płóciniczak, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Oznacza to, że obie jezdnie są gotowe i możemy udostępnić je kierowcom. Prosimy jednak o zachowanie ostrożności, bo wprowadzane będzie jeszcze m.in. docelowe oznakowanie na jezdni.

Tam, gdzie nie ma jeszcze oznakowania namalowanego na jezdni, kierowcy muszą się stosować się do oznakowania pionowego. Stała organizacja ruchu już obowiązuje na moście Królowej Jadwigi. Mogą być problemy z sygnalizacją świetlną, bo cały czas jeszcze trwają jej testy.

Na samym rondzie trwa urządzanie zieleni, w związku z czym pas wewnętrzny przeznaczony dla autobusów będzie wyłączony z ruchu. Na rondzie nadal obowiązuje też zakaz poruszania się pojazdów ciężarowych.

Kończą się także prace na przystankach od strony mostu Królowej Jadwigi, czyli przy ul. Serafitek i przed rondem, które zaczną działać na początku kwietnia. Po zakończeniu wszystkich robót na peronach, w rejonie ronda Rataje autobusy i tramwaje będą mogły zatrzymywać się na tych samych przystankach, co usprawni przesiadki.

Odcinek ulicy Krzywoustego pomiędzy rondem a mostem Królowej Jadwigi był czwartym i ostatnim przewidzianym do przebudowy. Wiosną będą tu jeszcze wykonywane końcowe prace, takie jak np. nasadzenia zieleni, prace teletechniczne i wykończeniowe, ale one już nie wymagają zmian organizacji ruchu.

Źródło: PIM