Poznań: Dni Lwowa na Starym Rynku

Dni Lwowa i Kresów
Precle krakowskie i inne słodkości, konkurs „Znasz li ten Poznań”, koncerty Adama Żurawskiego i zespołu Tyligentne Batiary oraz przekomarzania batiara ze szczunem – na Starym Rynku trwają Dni Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Zainteresowanych nie brakuje – wielu przyciągnęła skoczna muzyka i przyszli zobaczyć, co tu się dzieje, inni pojawili celowo.
– Moja mamusia była ze Lwowa – opowiada Maria Witwicka. – To tatuś był poznaniak. Jak mamusię tu po wojnie przewieźli, to tu się poznali i pobrali. Ale zawsze za Lwowem tęskniła, mówiła, że Poznań piękny jest, ale to nie to samo. I opowiadał o ulicach, a gdzie najlepsze cukierki były, gdzie watę cukrową rodzice w niedzielę kupowali – jak to dziecko, takie wspomnienia miała. I ja tak z pamięci chodzę. Posłuchać tej śpiewnej mowy, o Lwowie, a i grosik czasami dorzucę, bo wiem, że tam ludziom ciężej niż nam. No i muzyki przyjemnie posłuchać też tej dawnej, teraz już takiej nie ma…

W tym roku można było posłuchać zespołu Tyligentne Biatiary z Bytomia, zaśpiewał też Adam Żurawski przy akompaniamencie Andrzeja Jaworskiego. Poznańskim akcentem był konkurs „Znasz li ten Poznań” i konkurs gwarowy „Blubramy se po noszymu”, no i przezabawna dyskusja, którą przeprowadzili sobie na scenie lwowski batiar z poznańskim szczunem.

Chętni mogli też wziąć udział w loterii fantowej, w której każdy los wygrywa, a także spróbować pysznych wypieków, które kusiły na kolejnym stole.

W Dniach Lwowa i Kresów wziął też udział gość specjalny – Ryszard Liminowicz z Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.
– Bo kresy nas łączą – powiedział, pozując z uśmiechem do zdjęcia.

Zabawa na Starym Rynku potrwa do 17.00, a przez cały czas na stoisku będą też dyżurować członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Podczas imprezy trwa też zbiórka na Akcję pomocy Polakom na kresach – a datki zbierają członkowie grup rekonstrukcyjnych w nad wyraz fantazyjnych strojach. Jeśli więc minie was król Zygmunt Stary lub sanitariuszka z batiarem z czasów wojny polsko-rosyjskiej z puszką w ręce – będziecie wiedzieli, że jesteście na Dniach Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

el

Podziel się: