Poznań: Dlaczego galeria CK Zamek pozostaje zamknięta?

CK Zamek
W ramach odmrażania gospodarki rząd pozwolił na działalność muzeów i galerii sztuki. Jednak galeria w CK Zamek nadal pozostaje zamknięta, a w niej wystawa „Nieznany Impresjonizm. Manet, Pisarro i im współcześni”. Dlaczego?

Okazuje się, że… z powodu decyzji rządu. Ponieważ rząd najpierw pozwolił na działalność muzeów i galerii rozporządzeniem poprzedzonym konferencją prasową premiera, a później, konkretnie 8 maja, wydał kolejne rozporządzenie, które zmienia postanowienia poprzedniego i wyłącza z funkcjonowania te galerie, które działają w ramach domów i centrów kultury.
– Ta decyzja uderzyła m.in. w nas, w Centrum Kultury Zamek i zatrzymała nasze przygotowania do ponownego, częściowego otwarcia – przyznaje Martyna Nicińska, rzeczniczka prasowa CK Zamek. – Od momentu ukazania się informacji o możliwości działania galerii i muzeów od 29 kwietnia robiliśmy wszystko, żeby móc na nowo udostępnić państwu wystawę „Nieznany Impresjonizm. Manet, Pisarro i im współcześni”. Udało nam się przekonać Muzeum w Oksfordzie do przedłużenia prezentacji wystawy i przygotować zasady zwiedzania zgodne z rygorami sanitarnymi, zaakceptowane przez sanepid. Cieszyliśmy się, że możemy zrobić pierwszy, bezpieczny krok do powrotu do normalnego funkcjonowania naszej instytucji. W tych trudnych czasach taka namiastka była szczególnie ważne dla zamkowego zespołu i naszej publiczności.

A nowe rozporządzenie wstrzymało cały ten proces, a także – jak zwraca uwagę rzeczniczka – wprowadziło chaos i zwiększyło poczucie dezorientacji u pracowników oraz dyrekcji. No i sprawiło, że na spotkanie z wielką sztuką w CK zamek trzeba będzie jeszcze poczekać. Jak długo? Niestety, nie wiadomo.

CK Zamek, el

Podziel się: