Poznań: Demonstracja w obronie wolnych mediów

Wolne Media lex TVN Poznań 11.08.2021 fot. Sławek Wąchała
„Nie oddamy wolnych mediów” – pod takim hasłem odbędzie się dziś demonstracja na placu Wolności. Powodem jest ustawa lex TVN uchwalona wczoraj przez Sejm.

Przypomnijmy: posłowie uchwalili wczoraj ustawę zmieniającą zasady przyznawania koncesji dla mediów, które są własnością kapitału zagranicznego. Ustawa ogranicza przyznanie koncesji tylko do właścicieli do krajów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, do którego należą kraje Unii Europejskiej oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein. Wyłącza to TVN24, której właścicielami jest amerykańska spółka – stąd popularna nazwa ustawy to lex TVN.

Posłowie PiS twierdzą, że w ustawie chodzi o uniemożliwienie przejmowania mediów w Polsce przez firmy z Rosji, Chin czy krajów arabskich oraz – jak ostatnio powiedział Jarosław Kaczyński – inwestowania w nie przez kartele narkotykowe. Posłowie opozycji są jednak zdania, że chodzi o zdobycie kontroli nad stacją krytyczną wobec obecnego rządu – a przynajmniej o utrudnienie jej działalności.

Opozycja próbowała wczoraj nie dopuścić do głosowania ustawy, a posłowie początkowo przyjęli wniosek Władysława Kosiniaka-Kamysza o przełożeniu debaty na wrzesień. Jednak wkrótce po głosowaniu marszałek Witek zarządziła reasumpcję, a w powtórnym głosowaniu wniosek lidera PSL został odrzucony. Posłowie przystąpili następnie do głosowania samej ustawy – i przegłosowali ją.

Wczoraj z tego powodu wielu ludzi zebrało się przed Sejmem protestując przeciwko ustawie. Na dziś zapowiadane są protesty w całym kraju, także w Poznaniu, przeciwko kontrowersyjnej ustawie i w obronie wolnych mediów.

Poznański protest rozpocznie się o godzinie 21.00 na placu Wolności.

Podziel się: