Miasto Poznań Plac Wolności fontanna Muzeum Narodowe fot. Sławek Wąchała

Poznań: Demonstracja w obronie uchodźców. “Stan Wyjątkowo Nieludzki”

“Granic nie broni się skazując ludzi na śmierć z wyziębienia. Na terenie naszego kraju zapanował stan wyjątkowo nieludzki” – twierdzą organizatorzy dzisiejszej demonstracji w obronie uchodźców. Rozpocznie się o godzinie 18.00.

“Polska, jako państwo, którego granica jest jednocześnie granicą Unii Europejskiej ma obowiązek ochrony swoich granic” – mówią organizatorzy dzisiejszej akcji z Pokolenia KOD. – “Nikt nie domaga się ich otwarcia. Ale granic nie broni się skazując ludzi na śmierć z wyziębienia. Na terenie naszego kraju zapanował stan wyjątkowo nieludzki. Nie godzimy się na łamanie podstawowych praw człowieka. Wzywamy do ratowania dzieci z Michałowa”.

Demonstracje w tej sprawie odbędą się dziś w całej Polsce – w Poznaniu uczestnicy spotkają się o godzinie 18.00 na placu Wolności. Domagają się natychmiastowych działań w celu rozwiązania kryzysu humanitarnego, w tym wpuszczenia na teren objęty stanem wyjątkowym mediów, medyków, prawników, niezależnych obserwatorów oraz organizacji pozarządowych niosących pomoc, a także przywrócenia dostępu do informacji publicznej. Żądają także przestrzegania traktatów międzynarodowych, konwencji genewskiej i konwencji praw dziecka.

organizatorzy apelują, by uczestnicy dzisiejszej demonstracji wzięli ze sobą zdjęcia dzieci z granicy oraz znicze i pluszaki, które zostaną na miejscu jako symbol”.
„Nie bądźcie obojętni, gdy jakakolwiek władza narusza przyjęte umowy społeczne” – te słowa Mariana Turskiego są hasłem przewodnim demonstracji.

Źródło: mat. pras.

3 2 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze