Dzień Niepodległości 2021 - obchody Poznań fot. Sławek Wąchała

Poznań: Defilada z okazji Święta Niepodległości. Byli ułani poznańscy! (ZDJĘCIA)

Defilada pododdziałów, wystrzał z armaty, koncert wojskowej orkiestry dętej i malownicze grupy rekonstrukcyjne. A dla smakoszy grochówka, bigos i przysmak z gęsiny. Tegoroczne Święto Niepodległości można uznać za bardzo udane.

Dzisiejsze święto rozpoczęło się tradycyjnie uroczystością na placu Wolności, podczas której wojewoda Michał Zieliński, w asyście służb mundurowych, przypomniał, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze – nawet tym, którzy walczyli o nią aż 123 lata.

– Dziś mamy szansę pokazać, że rozumiemy, czym jest Ojczyzna – mówił wojewoda. – Wartości, które pozwoliły nam przetrwać 123 lata niewoli, muszą być naszą siłą. Niech dzień 11 listopada będzie także czasem namysłu, co możemy dać naszej Ojczyźnie.

Oficjalną część uroczystości zakończył wystrzał z armaty wykonany osobiście przez wojewodę, koncert gorąco oklaskiwanej orkiestry wojskowej i parada pododdziałów, którą kończył jak zawsze Reprezentacyjny Oddział Ułanów Poznańskich. Później poznaniacy mieli trzy możliwości: zostać na placu Wolności i spróbować grochówki, bigosu albo gęsiny, druga to pójść na Stary Rynek, gdzie zapraszała Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w ramach akcji “Gęsina na Imieninach”, a trzecia to wybrać się na Święty Marcin, na imieniny ulicy.

 

5 2 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze