Poznań: Czynsze w mieszkaniach komunalnych pójdą w górę!

Plac Kolegiacki - Poznań fot. Sławek Wąchała

Podczas sesji rady miasta 20 września poznańscy radni uchwalili podwyżkę czynszów w mieszkaniach komunalnych o 2 zł za metr kwadratowy. Czynsz będzie też rósł w ciągu kolejnych trzech lat – o 50 gr na rok.

Obecnie lokatorzy mieszkań komunalnych płacą 4,90 zł czynszu za metr kwadratowy. Po podwyżce, która wejdzie w życie od 1 stycznia, będą płacić 6,90 zł. To oznacza, że najemca 50-metrowego lokalu zapłaci od 100 do 138 zł więcej – obecnie płaci około 380 zł. To spora podwyżka i tego zdania było też wielu radnych, mających wątpliwości, czy podwyższanie czynszu jest właściwe w sytuacji, gdy tak bardzo w górę poszły ceny energii, gazu, no i mamy dwucyfrową inflację.

Radny Michał Grześ zwrócił uwagę, że wiele mieszkań komunalnych jest ogrzewanych piecami, co stanowi spory wydatek dla lokatorów. Doliczając do tego jeszcze ceny wody i prądu opłaty mieszkańców wzrosną o znacznie więcej niż 2 zł za metr kwadratowy.

Jednak z danych Biura Spraw Lokalowych UMP wynika, że podwyżka jest konieczna, bo rosną koszty utrzymania lokali komunalnych, a ostatnia podwyżka miała miejsce w 2008 roku. Ostatecznie uchwała została przyjęta – 23 radnych głosowało za, 7 radnych było przeciw.