Poznań: Czy zajęcia z szachów powinny być obowiązkowe?

Szachy kluczem do sukcesu? Być może. Z całą pewnością wpływają natomiast pozytywnie na rozwój dzieci, na co zwrócił uwagę kolejny polityk.

– Gra w szachy ma ogromne zalety z wielu przyczyn, potwierdzonych przez liczne badania naukowe. Poprawia zdolności intelektualne, rozwija wyobraźnię, poprawia zdolność koncentracji, porządkuje myśli, wpływa na lepsze umiejętności w planowaniu, a także poprawę zrozumienia działań i ich konsekwencji – wymienia zalety grania w szachy Andrzej Rataj, radny miejski. I nie jest on pierwszym politykiem, który ma podobne zdanie.

W trakcie trwania zeszłorocznej kampanii samorządowej Lewica i Tomasz Lewandowski, jej kandydat na prezydenta Poznania, chcieli wprowadzić obowiązkowe zajęcia z gry w szachy w szkołach. – Chciałbym, żeby co najmniej przez dwa lata dzieci uczyły się gry w szachy. Wszystkie dzieci – mówił wówczas Lewandowski.

Po ponad roku temat ponownie wraca za sprawą radnego Rataja. – W niektórych szkołach w Poznaniu zwraca się szczególną uwagę na naukę gry w szachy. Warto rozwijać te działania i propagować inicjatywy związane z nauką gry w szachy w każdej szkole podstawowej i każdej szkole ponadpodstawowej w naszym mieście, tak aby Poznań stał się miastem szachów – przekonuje radny Rataj.

Odpowiednia interpelacja w tej sprawie trafiła już do Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania. Radny pyta w niej m.in. o to jaki odsetek uczniów kończy szkoły podstawowe z umiejętnością gry w szachy. Andrzej Rataj docieka też “czy byłoby możliwe i kiedy byłoby możliwe wprowadzenie nauki gry w szachy i doskonalenia gry w szachy do programu nauczania w każdej szkole podstawowej i każdej szkole ponadpodstawowej w Poznaniu.

1
Dodaj komentarz

avatar
MATeusz
MATeusz

Szachy wzmacniają wszystkie pożądane cechy umysłowe. Mądrość społeczeństwa i narodu ma swój początek we właściwym pielęgnowaniu intelektu najmłodszych. Tylko głupcy lekceważą takie narzędzie (jak szachy) rozwoju dzieci.